آری، بحث معجزه در میان بود

به مجموعۀ دو یا چهار گاو و خویش و گاوآهن در وایقان “جوت” (یعنی جفت) می گفتند و آماده کردن آن را”جوت قوشماق” می نامیدند و به کسی که “جوت” را هنگام شخم زدن هدایت می کرد “جوتچی” می گفتند. لایهای از خاک که توسط گاوآهن شخم زده میشود، بستر بذر و قسمت عمدهای از بستر ریشه را میسازد که مورد استفاده گیاه قرار میگیرد. ولی برگهای این گیاه بهویژه در نوع ابلق(A. با توجه به تجربه ای که از پدرم در نگهداری از گاوها به یادگار دارم دامپزشک گاو ها خودم هستم و درمان گاوها و واکسن زدن آنها با خودم است.

یادتان باشد کف جایگاه نگهداری گاو شیری باید صاف و بدون شیار باشد تا از لنگش در گاو شیری جلوگیری شود. از این رو بسیار اهمیت دارد که در هنگام رفت و آمد در محل نگهداری دام ها، به نحوه ایستادن و حالت پشت آنها توجه شود. لاری افغانی اصیل هم قلم های کلفتی دارد. گوسفند نژاد رومانف اصیل روسیه با داشتن خصوصیات و ویژگی های مختلف در این بخش خدمت شما کاربران عزیز معرفی گردید. با افزایش میزان کنسانتره در جیره جهت تامین جیره، به ناچار بخش علوفه ای کاهش داده می شود.

بخش نشاسته ای و تجزیه پذیری آن، محتوای فیبر و فیبر موثر در جیره که برای تحریک جویدن و نشخوار مورد نیاز است، از مهم ترین عوامل تغذیه ای است که باید جهت کنترل لنگش در گاو شیری به آنها توجه کرد. نشاسته انواع غلات با یکدیگر متفاوت است و به دو دسته سریع التخمیر و کٌند تخمیر دسته بندی می شود. عملکرد عالی در تولید شیر و گوشت گاو، به علاوه سازگاری استثنایی با انواع تأثیرات محیطی، نژاد سمینتال را به محبوبیت و توزیع جهانی رسانده است.

نوع دیگر نیز ابریشمی فرانسوی هستند که دارای گوشواره کبود است و در میان خریداران از محبوبیت بیشتری برخوردار است. تعیین جایزه برای پیدا کردن گاو های فحلی که پس از تلقیح آبستن شوند را به عنوان یک کلید موفقیت فراموش نکنید. به دلیل اینکه نژاد گاو سمینتال بهترین نژاد گاو برای اطلاح نژادی است اولین بار در سال 1330 گاوهای نژاد دو منظور سمینال یعنی فلک فیه و مونت بیلیارد وارد ایران شد که برای دو رگ گیری و تلقیح مصنوعی با گاوهای شیری گوشتی انجام شد. این گاو ایرانی نژادی شیری – گوشتی است که جثهای بزرگ داشته و به طور متوسط در هر دوره شیردهی ۵۸۰ کیلوگرم شیر (۴٫۷۲درصد چربی) تولید میکند.

یکی دیگر از نژادهای مشهور گاوهای گوشتی نژاد گالووی است که موطن آن بخش جنوب غرب اسکاتلند است. با کاهش بخش علوفه ای، به خصوص یونجه، میزان فیبر موثر در جیره کاهش می یابد. دوره زمانی کلی برای دیدن اثر تغییرات جیره بر روی ترکیبات شیر ۱۰ تا ۱۴ روز پس از اجرای تغییرات است. مدیریت فشرده و متمرکز زایش برای یک جابجایی «به موقع» از گروه پابه زا به زایشگاه معمولا نرخ مرده زایی را کاهش می دهد و مشکلات کلی گاو های تازه زا را نیز کم می کند.

نرخ آبستنی بهتر در دامداری ها به طور کلی متناظر است با روزهای شیردهی کمتر و تولید بیشتر ترکیبات شیر. این امر به راحتی میتواند موجب کاهش تولید شیر، SCC بالاتر، نرخ آبستنی ضعیف، افزایش مرگ و میر در گوساله ها، بازده کمتر خوراک و سلامت نامطلوب شکمبه و سایر موارد گردد. در بسیاری از دامداری ها فرصت هایی برای کاهش نرخ مرده زایی (DOA) و کاهش مرگ و میر گوساله ها در طول فاز شیرخوارگی و شیرگیری وجود دارد. با این وجود تعدادی از دامداری ها نرخ مرده زایی ۸ تا ۱۰ درصد یا بیشتر دارند.

بلوار اندرزگو از اون محلههاییه که بیشتر جوونها ازش خاطره دارن. فیبر موثر بخشی از فیبر جیره است که باعث تحریک نشخوار می شود. به دلیل جراحات بوجود آمده در دیواره شکمبه، بخشی از باکتری های شکمبه از طریق این جراحات وارد جریان خون می شوند. با کاهش pH شکمبه، اسید به دیواره شکمبه آسیب وارد کرده و مخاط آن را با جراحت مواجه می کند. تولید این مقدار اسید، بیش از ظرفیت خروجی شکمبه است پس انباشت اسید در شکمبه اتفاق افتاده و pH شکمبه کاهش می یابد. بسیاری از دامداری ها ۱۰ تا ۱۵ درصد از گاو های خود را در ۶۰ روز اول شیردهی از دست می دهند، عمدتاً به دلیل مشکلات سلامتی ناشی از شلوغی بیش از حد پیش از زایش یا پس از زایش، تغییرات مکرر بهاربند قبل یا بعد از زایش و یا مسائل مربوط به رقابت بین تلیسه های تازه زا و گاو های مسن تر می باشد.

موارد مربوط به فرمولاسیون جیره نسبتاً نادر هستند، ولی مشکلات مربوط به اجرای جیره نظیر طول بلند قطعات علوفه خشک در TMR گاو خشک/پابه زا که منجر به جداسازی جیره می شود، وزن کردن نادرست اجزا، به حساب نیاوردن تغییرات ماده خشک و خطاهایی از این دست متداول ترند. عدم مدیریت برنامه خوراک دادن در دامداری می تواند منجر به ضررهای مخفی در برنامه خوراک دادن گردد. گله هایی که علوفه های بسیار باکیفیتی دارند نوعاً به تغذیه علوفه های کم کیفیت برای گاو های خشک در دوره far-off نیاز دارند چرا که انرژی بالای مصرفی در far-off می تواند منجر به مشکلات سلامتی بیشتر در گاو تازه زا و افزایش حذف گاوهای تازه زا شود.

به طور مثال میزان فیبر موثر در یونجه بیشتر از ذرت علوفه ای است چون یونجه بیشتر از ذرت علوفه ای قابلیت تحریک نشخوار را دارد. در این لحظه گاو با حمایت سایر نفرات تیم بیشتر گیج می شود و بر زمین می افتد. و بیلی که بکند و بِوَرزَد / بیلی که برای کندن و کاشتن زمین … هزینه محاسبه شده تا ۱۲۰ روزگی پس از زایش به ازای هر روز باز حدود ۳۵۰۰۰ ریال می باشد که تا ۶۰۰۰۰ ریال برای روزهای بعد از ۱۲۰ روزگی افزایش می یابد. گوساله ها باید طوری تغذیه شوند که در حدود ۵۶ روزگی به ۲ برابر وزن تولدشان برسند، این برنامه غذائی هم بازده افزایش گوشت لخم را افزایش می دهد و هم سیستم ایمنی مناسبی را فراهم می کند که به نوبه خود هزینه های درمانی مربوط به برنامه های پرورش گوساله را کاهش می دهد.

حیوان باید سالم و در برابر بیماری ها واکسینه باشد. ادارات غلات اگر حتما باید صورت بگیرد و از دست مامورین ناپاک و مضر بحال رعایا فارغ شویم اما نباید خرید گندم راجلوگیری کرد باید وزارت دارائی همانطوریکه تریاک میخرد در وقت محصول و یا سلف بمالکین رعایاپول میدهد که سطح کشت پائین نیاید در مورد گندم هم باید عمل کند این عرض من عرضی نیست که جنبه منفعت شخصی داشته باش نیابد این کار صورت بگیرد این را خواندم در روزنامهها راجع بدخانیات هم همین فکر شده همین هم غلط است اگر دوائر را باید اصلاح کرد نباید گذاشت رعایا مایوس شوند همین چهار بوته توتون و تنباکو را که میکارند این را هم دیگر نکارند این چه جور فکر مرموزی است که در تمام شئون ادارات این طور افکار غیر عملی و اینطور افکار عجیب مسموم کننده.

این چشمه آب گرم که بین عموم مردم به درمان بیماریهای استخوانی شهرت دارد، به دلیل وسعت زیاد و چشمه پرآبی که دارد، در تمام کشور شناخته شده و مسافران را از هر شهری راهی سرعین میکند. لنگش در گاو شیری یک مسئله جدی برای رفاه دام های شیری محسوب شده و پس از ورم پستان و مشکلات تولید مثلی (جفت ماندگی)، سومین دلیل حذف از گله شناخته می شود. بدین ترتیب لنگش در گاو شیری ایجاد می شود. سرپا نگه داشتن دام بعد از شیردوشی به دلیل جلوگیری از ایجاد عفونت در پستان است که بعد از شیردوشی هنوز سرپستانک ها بسته نشده است.

یکی از مواقعی که به مدت طولانی می ایستد، مدت زمان بعد از شیردوشی است. از گونههای معروف آن A. Americanaاست. طبق گفته معروف «پیشگیری بهتر از درمان است»، در بحث لنگش در گاو شیری نیز این موضوع کاملا صدق می کند. اخیراً موضوع افزلیش دفعات شیردوشی مخصوصاً در گاو های تازه زا مطرح شده است و در بسیاری از دامداری ها اجرا می شود. چهار روز پیش متاسفانه وکیلان مجلس بر سر موضوع امرخیل به جان یکدیگر افتادن و باز فراموش کردند که پارلمان میدان خروس جنگی و سرچوک نیست که به زور و مشت و لگد حرفهای خود را به کرسی بنشانند.

این زمینها قبلا دوبار شخم خورده و در حال حاضر پذیرای بذری بودند که شخص بذر افکن با گامهائی ضرباهنگ، با مشت پر می افشاند. رفت و آمد گاو در معابد و محراب در مصر باستان و در هند کنونی و منع خوردن گوشت گاو از علائم به جا مانده از تقدس گاو در گذشته است که با آیین بودایی از هند به شرق دور گسترش یافت. کف های سیمانی و ناهموار از عمده ترین تاسیساتی هستند که باعث بروز لنگش در گاو شیری می شوند. هزینه های تحمیل شده به دلیل وجود بیماری در گله از عمده ترین دلایل ضرر اقتصادی در مزارع پرورش گاو شیری به شمار می رود.

بعضی از این عوامل به عنوان ضرر مستقیم و برخی دیگر به عنوان ضرر غیرمستقیم لنگش در گاو شیری در نظر گرفته می شوند. بیماری لنگش ممکن است در اوایل پدیدار شدن، به صورت خفیف بوده و مهم ترین نشانه آن، پشت خمیده گاو است. 4/1 اوره فسفاته را به صورت پایه و 4/1 در حدود پنجه زنی و 4/1 در مرحله تشکیل ساقه و 4/1 در مرحله ظهور خوشه مصرف شود. همچنين كودكي را كه مشكل تنفسي دارد در حالت خوابيده نگه نداشته و اگر نمي خواهد به او مايعات نخورانيد چون اين كار تنفس را سخت تر مي سازد.

این غذای لذیذ را میتوان در منوی اکثر رستورانها، فست فودها، کافه ها و مراکز دیگر مشاهده کرد و این حاکی از استقبال مردم جهان از این گوشت سفید دارد. در ادامه به راه های درمان و پیشگیری از لنگش در گاو شیری خواهیم پرداخت. برای جلوگیری یا درمان لنگش در گاو شیری، ابتدا باید بتوان دام هایی که در مراحل مختلف لنگش هستند را شناسایی کرد. حتماً گاو های کم تولیدی را که بازگشت سود مناسبی برای پوشش دادن هزینه های متغییر خوراک و کارگر و دیگر هزینه های دامداری را ندارند ، شناسایی و حذف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید