آموزه سوم: در امواج سند – سعید جعفری

رودخانه را می گیرد مانند دریاچه لاسم . 25 – منظور از آبدهی رودخانه چیست ؟ طبیعیت بکر و دست نخورده، فضایی به منظور کمپ زدن برای چند ساعت و عکاسی از این مناظر را به وجود آورده است. بازدید از روستای کندلوس میتواند برای شما خاطرههایی ماندگار در سفر به نوشهر بسازد. بهتر است توضیحات یاقوت را که در آستانه حملات مغول به این منطقه نوشته شده بیاوریم. این دریاچه یک آبگیر کوچک است که بر روی آن سدی به نام سوها ایجاد شده است. در این پارک یک دریاچه مصنوعی به مساحت 8 هکتار احداث شده است که در آن میتوانید به تفریحاتی مانند قایقرانی بپردازید.

این دریاچه در روستا نمین استان اردبیل قرار دارد که در این مطلب برای شما از شگفتیهای آن میگوییم. بسیاری از مسافران ترجیح میدهند که با تجهیزات کامل به اردبیل سفر کنند تا اقامت خود را کنار دریاچه بگذرانند. دریاچه یک محیط زنده و پویا است که جانداران مختلفی در آن زندگی می کنند . پارک ارم تهران از بخشهای مختلفی تشکیلشده است. این دریاچه ها به منظورهای مختلفی نظیر تولید برق (به عنوان مثال دریاچه پشت سدها)، برای استفاده از آب آن ها برای کشاورزی یا در خانه ها یا برای تفریح ساخته شده اند.

نیریز یا بختگان نام دریاچهای ست در استان فارس و شهرستان نیریز که در شرق شهر شیراز قرار دارد. دیگر اینکه ۱۵۰ هزار متر مربع وسعت دارد. ارتفاع آن از سطح بحر 757 متر تخمین گردیده (2) ، اقلیم آن نیمه صحرایی بوده تابستان آن فوق العاده گرم و زمستان کم باران دارد. دریاچه بختگان با ۳۵۰۰ کیلومترمربع مساحت در ایران قرار دارد. دریاچه که اطرافش پوشیده با جنگل و تپههای ناهموار است. کازرون با آب و هوای فوقالعاده و طبیعت بسیار زیبا و بیبدیل خود در تمام فصول سال پذیرای گردشگران زیادی است.

گلهای بابونه در فصل تابستان و در هوای خنک و ملایم برای مسافران دلبری میکنند تا لذت سفرشان صدچندان شود. وجود آب شیرین این دریاچه در منطقۀ کوهستانی یعنی در دامنۀ رشته کوه البرز، آب و هوای خوش این منطقه و زیباییهای منحصر به فردی که جز در شمال ایران به چشم نمیخورد باعث میشود هر ساله گردشگران بسیاری از سراسر ایران به این منطقه جذب شوند. به طور مشخص، در بازه ۱۴ ساله مورد مطالعه، تعداد حلقه چاههای ثبت شده و مجاز در کشور، از ۴۶۰ هزار مورد به ۷۹۴ هزار مورد افزایش یافته است که کمترین میزان افزایش در «ابرقو» و به میزان ۱٫۹ درصد و بیشترین میزان افزایش هم در هامون (هیرمند) و به میزان ۳۵۰ درصد بوده است.

دریاچه ارومیه یکی از شور ترین دریاچه جهان و معروف ترین دریاچه یران نام برده میشود، که حدود 3 درصد از مساحت ایران را داراست. منظرهای که این دریاچه در مقابل چشمان شما قرار میدهد، بسیار چشمگیر و خارقالعاده است. بله، اگر تاکنون در القای این ناموفق بودم باید رک و پوستکنده بگویم که فیلم دریاچه بهشت بهطرز هانکهواری مریض است. در پست مختص به آن به توضیحات بیشتری در مورد توصیف دریاچه ارومیه، اکوسیستم و حیات،تنوع زیستی، گیاهی و حیات وحش، رودهایی که به دریاچه ارومیه میریزند، خشکیدن دریاچه ارومیه، علت خشکیدن دریاچه ، جزایر دریاچه ارومیه، آدرس و لوکیشن دقیق آن پرداختیم.

افرادی که اهل سفر هستند، خوب میدانند زمانی که اسم اردبیل به میان بیاید، باید منتظر یک جاذبه شگفتانگیز باشند. میدانم بیصبرانه منتظر خواندن درباره دریاچه سوها هستید؛ اما اجازه دهید قبل از معرفی این دریاچه، درباره زادگاه آن یعنی شهر اردبیل صحبت کنیم. 17- اگر در خواب دیدید که در دریاچه شنا می کردید تعبیرش این است که باید منتظر تغییرات قریبالوقوع در زندگی باشید. اطراف دریاچه نیزار است نیهای این نیزار تا عمق ۸ متری ریشه دارند. بیشینۀ عمق این دریاچه ۲۲ متر است.

دریاچه ولشت، در جنوب غربی شهر سبز و چشم نواز چالوس و در شمال شرق کلاردشت با شکوه واقع شده است. درون محدوده درياچه هامون بلندي هايي به شكل مستطيل يا دايره با طول متوسط 100 تا 150 متر، عرض 50 تا 70 متر ارتفاع 3 تا 5 متر وجود دارد كه تختك ناميده مي شود و در گذشته مأوا و مسكن قبايل مختلفي بوده است كه با دام هاي گوناگون خود در آنها زندگي كرده و علاوه بر تأمين علوفه دامها، فعاليت هاي جانبي اقتصادي از قبيل ماهيگيري و حصير بافي داشته اند.

پیست پرش در آسمان در شمال دریاچه چیتگر قرار دارد و بهلطف استفاده از کفپوشهای ویژه پلیمری، امکان انجام این ورزش را در هر شرایط آب و هوایی میسر کرده است. دریاچه چیتگر و تفریحگاههای اطراف آن محیط مناسبی برای گردشهای خانوادگی و قرارهای دونفره است. برای استفاده از این سرسره باید 24 متر مسیر را طی نمایید و سپس از این سرسره که 80 متر طول دارد به سمت پایین حرکت نمایید.

این دریاچه با توجه به طبیعت و چشم انداز فوق العاده ای که دارد گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند. این کار، نهتنها تغذیه دریاچه پریشان را بسیار دشوار ساخته، بلکه سبب دگرگونی ویرانگر اکولوژیک دریاچه و پیرامون آن نیز شده است. در اطراف سد آبیدر امکانات رفاهی و اقامتی مناسبی تعبیه کردهاند که سبب جذب گردشگران علاقهمند به طبیعت میشود. در ادامه به معرفی این بخشها و امکانات موجود در آنها میپردازیم.

قیمت بلیت بخشها و دستگاههای تفریحی مختلف این پارک متفاوت است. تالار پذیرایی ارم: در این پارک یک تالار پذیرایی به شکل کشتی احداث شده است. این پارک یکی از پارکهای زنده و پر از رفتوآمد تهران است و در هر گوشهای از خود یک جاذبه دیدنی دارد. ساعت کار استخر روباز مخصوص بانوان در فصلهای تابستان و بهار، هر روز هفته از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر است. قلعه جادویی به صورت همهروزه، از ساعت 4 بعد از ظهر تا 11 شب پذیرای مشتریان است. بعد از گذر از آن، دوباره باید جنگلها را پشت سر گذاشته تا در نهایت به آبشار لاتون برسید.

مسافران دریاچه سوها، هزاران کیلومتر راه را میپیمایند تا علاوه بر سوها، از دیدن آبشار لاتون هم فیض ببرند. آب موجود در این دریاچه از طریق بارش باران و چشمههای آب زیر زمینی که از بستر دریاچه به بیرون راه پیدا میکنند تأمین میشود. تنها مورد همین بود که وقتی صحبت من تمام شد، پیرمردی از ترکمنستان گفت که یزدگرد را یکی از مشاورانش کشت نه مردم مرو. بعضی از دریاچه ها به قدری بزرگ هستند که در صحبت محاوره از آن ها به عنوان دریا نام برده می شود، مانند دریاچه خزر. این مجموعه از هشت بنا تشکیلشده که از جمله این بناها میتوان به مسجد غریب، عمارت قلعه عباس میرزا، ساخلو (پایگاه نظامی)، دیوانخانه، حمام بزرگ و حمام کوچک اشاره کرد.

ولشت دریاچهای کوهستانی است که در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در همسایگی مرزن آباد قرار گرفته است. بزرگترین باغ وحش تهران در این مجموعه قرار دارد و در فضایی به مساحت بیش از 5 هکتار بنا شده است. استخر شنا: در این مجموعه یک استخر روباز مخصوص بانوان وجود دارد. اگر نگران بروز واکنش احتمالی خود هستید باید قبل از استفاده از آن در ناحیه آسیب آن را روی یک تکه کوچک پوست خود آزمایش کنید.

اگر بیند که از آب دریا برخی بخورد، دلیل که به قدر آن چه خورده است عزت یابد. در دوران صفوی به استثنای چند مورد که دربار صفوی اجازه خاص برای عبور داد، مسافران حج ماوراءالنهری نمی توانستند از ایران عبور کنند و به نظر می رسد به دلیل این مشکلات از شمار مسافران حج کاسته شده باشد. بٌعد تاریخی این شهر را که کنار بگذاریم، اردبیل به دلیل داشتن طبیعتی سحرانگیز، در بین تمام گردشگران شهره است.

دیدگاهتان را بنویسید