بیماری سلیاک چیست؟

پولیپ ناشی از رشد غیر طبیعی بافت است اما پزشکان هنوز علت دقیق ایجاد پولیپ روده بزرگ را نمیدانند. موزه ی اسپرانس شامل مواردی از تاریخ محل همچون خاطرات و یادگاری های کاشفان، چیز هایی که از کشتی های شکسته بجا مانده، تکه هایی از ایستگاه فضایی آمریکا که در سال 1980 در اسپرانس به زمین افتاده و دست ساخته های غیر عادی و آنتیک، می شود. از جمله مواردی که می شود به عنوان امکانات پارک نام برد فضای سبز، حمام آفتاب بانوان، استخر روباز، تالارهای پذیرایی و… وسعت درياچه بيش از ۲۲۰ هکتار و مشتمل بر دو درياچه کوچک (۴۰ هکتار) و بزرگ (۱۸۰ هکتار) است که در فصل پرآبى (بهار) به هم مىپيوندند و درياچهاى واحد را به وجود مىآورند.

درياچه اين سد نيز امکانات فراوانى براى بهرهبردارىهاى جهانگردى فراهم آورده است. چه عواملی وضع مناسبی برای دامداری کشور فراهم کرده است ؟ برای تأمین اعتبار اجرایی آن هم پیشنهاد شده است سالانه ۵درصد از درآمد نفت کشور به این طرح تخصیص یابد و ما هم تضمین کرده ایم که در صورت تحقق اعتبارات پیشنهادی که رقمی حدود ۴۶ تا ۵۰ میلیارد دلار است، ۱۰ ساله کار را تمام کنیم.

وقتی از وی درباره آینده این طرح در صورت تحقق سوال می کنیم، می گوید: این دریاچه ای در فاصله ۵۰کیلومتری تهران واقع خواهد بود و ما برای اطراف آن شهر جدید تهران با ظرفیت جذب ۳۰میلیون نفر جمعیت را طراحی کرده ایم.اگر چه ممکن است اهداف این طرح خیلی بلندپروازانه تلقی شود ولی طبق برنامه ای که طرح ریزی شده در صورت مشارکت دولت و نهادهای متولی شهرسازی، می توان یکی از زیباترین و مدرن ترین شهرها را احداث و بنا کرد که در نوع خود کم نظیر باشد.

قبل از اسلام این منطقه دریای ساوه نام داشته که به احتمال زیاد به دلیل ایجاد گسل آب آن فرو رفته است. اين منطقه که دسترسى آن به شهر آسان است همچنين در طرح جامع داخل شهر قرار گرفته و پذيراى انبوهى از اهالى شهر در روزهاى تعطيل است. اين سد از نوع سدهاى انحرافى است که آب رودخانه کرخه را به داخل دو شهر منحرف مىکند. درياچه ميغان آخرين حلقه اکولوژيک حوزه آبريز دشت اراک است که آبهاى سطحى مسيلهاى فصلى را جذب مىکند. «آنقوت» از عمدهترين پرندگان اين درياچه و حاشيه آن است که در اين منطقه زادآورى مىکند.

طراح طرح عظیم انتقال آب دریای خزر به کویرهای ایران می گوید: چند هزار ساعت کار کارشناسی و تحقیقاتی روی این طرح انجام و فاز اول آن ۶ ساله پیش بینی شده است. وی با اشاره به مشارکت دانشگاه تهران و تعدادی از دانشگاه های دیگر در تهیه این طرح می افزاید: این تلاش ها سبب شد که پس از ۲ سال این طرح به آخرین مراحل مطالعاتی و تحقیقاتی خود برسد. در خشک شدن آب دریاچه ارومیه موارد متعددی دخیل هستند که از میان آنها میتوان به خشکسالی، احداث بزرگراه به روی دریاچه، کاهش بارندگی برف و باران در سالهای اخیر و استفاده بیرویه از منابع حوضه آبریز دریاچه اشاره کرد.

در بستر دریاچهای که چنین خشک شده بود، گندابی شکل گرفت که به راستی فاجعهای زیست محیطی بود. او می گوید: ایران در کمربند خشک جهان واقع شده و سه چهارم مساحت آن خشک است و بارندگی سالانه آن به طور متوسط ۱۵۰ میلی متر است و کم آبی آن همیشگی است. ولی مهندس «علی خیاط خلقی» طراح طرح انتقال آب دریای خزر به کویرهای ایران می گوید: با اتفاقی که برای دریای خزر در حال وقوع است و سطح آب آن در حال بالا رفتن است، خیلی از کشورهای همسایه باید به فکر تخلیه آب باشند. وی می افزاید: عواملی چون گرم شدن کره زمین به دلیل تخریب لایه ازن و افزایش گازهای گلخانه ای سبب شده است توده های یخی قطب شمال و اقیانوس منجمد شمالی شروع به ذوب شدن کند؛ از این رو حجم ورودی آب به دریای خزر در حال افزایش است و این امر ممکن است خطراتی را برای این کشورهای حوزه دریای خزر ایجاد کند.

درمان کولیت ایسکمیک، با مایعات داخل وریدی شروع میشود تا به روده استراحت دهد و از کمآبی پیشگیری کند. مهندس «محمود شعبانی» مخترع پمپ موجی با قابلیت انتقال آب به کویر با استفاده از انرژی موج دریا نیز انتقال آب به مناطق کویری را تنها راه حل فرار از معضل کم آبی در سال های آینده بیان می کند. وی با اشاره به این که در سال های اخیر با گرمایش جهانی معضل کم آبی در ایران تشدید شده است، می گوید: با توجه به رشد جمعیت و نیاز شدید به آب از هم اکنون باید به فکر تأمین آب نسل های آینده باشیم.وی با اشاره به این که اختراعش می تواند انتقال آب دریا را بدون نیاز به انرژی برق تا ارتفاعی مشخص انجام دهد، می گوید: با توجه به مطالعات انجام شده درباره انتقال آب دریای خزر به کویرهای کشور می توان از این سیستم برای احیای طبیعت مرکز و شرق ایران نیز کمک گرفت.

وی با اشاره به محدودیت های منابع تأمین آب در کشورمان و همجواری با دریای خزر در شمال و دریای عمان و خلیج فارس در جنوب می افزاید: طرح انتقال آب از طریق لوله یا ایجاد کانال از حوضه آبی خلیج فارس به دریاچه هامون، دریاچه جازموریان و چاله های موجود در کویر لوت و از دریاچه مازندران به دشت کویر و دریاچه ارومیه، بار دیگر مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در گزارش های اخیر خراسان اشاره شد، طرح های مختلفی از سوی محافل تحقیقاتی، علمی و دانشگاهی و صاحب نظران برای انتقال آب از دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان به نقاط مستعد ایران مطرح و مطالعات خوبی هم توسط بخش خصوصی و دولتی انجام شده است ولی پیگیری های خراسان نشان می دهد هنوز هیچ یک از این طرح ها مهر تأیید نهایی نخورده است.

«خیاط خلقی» می گوید: هدف اصلی ما تغییر آب و هوای مناطق وسیعی از کشور است که البته در کنار آن بحث رونق کشاورزی و اشتغال زایی برای میلیون ها نفر مدنظر است. برای حل این مشکل باید بخشی از آب دریای خزر را تخلیه کنیم و با توجه به وسعت20 ۴هزار کیلومتر مربعی و عمق متوسط ۸۰متری این دریا ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای سهم از آن می تواند برداشت آب داشته باشد. دریاچه بایکال با عمق 5370 فوت (1.642 متر)، عمیقترین دریاچه و حاوی یک پنجم آب شیرین جهان است و بیش از 2000 گونه جانوری و گیاهی فقط در دریاچه و اطراف آن زندگی میکنند.

وی در رابطه با نقش سازمانهای استانی و کشوری در احیای تالاب بینالمللی پریشان ادامه داد: چون استانها و استانداران ازنظر سازمان برنامهوبودجه تا حدودی مستقل هستند و بودجهها و هزینههای استانی زیر نظر شخص استاندار و سازمان برنامهوبودجه است میتوان در چارچوبی برای ادارات مربوطه جهت احیا و نجات پروژههای حائز اهمیتی مانند تالاب پریشان بودجهای قرار داد و آن ادارات را ملزم به فعالیت صحیح در این چارچوب کرد. البته مسائل مربوط به شهرسازی و ایجاد شهر جدید موضوعی مستقل و در حوزه اختیار و نظر مسئولان مربوطه است. البته ما در فاز اول این طرح ساخت ۷ دریاچه را در برنامه داریم که ۳ دریاچه از آب دریای خزر و ۴ دریاچه هم از آب خلیج فارس مشروب خواهد شد و مجموعه این دریاچه ها قلب ایران را متحول خواهد کرد.

افرادی که حساس به گلوتن هستند در پاسخ به دریافت گلوتن علائم مشابه سلیاک دارند ولی تست های خونی آن ها برای سلیاک منفی و آسیب روده ای ندارند. در مورد عوارض جانبی ایمونوتراپی با پزشکتان مشورت کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. مشخص نیست که آیا گفتة ابن خرداذبه (ص 173) دربارة دریای کِرْدِر (راجع به این طرز قرائت به جای «کُرْدَر» رجوع کنید به طوغان، ج 2، ص 340) به بحرخوارزم مربوط است یا نه. برای جلوگیری از بروز آلودگی وتخریب سازه ها لازم است برای منابع آبی، فاصله یا حریم قائل شد .

تعریف حوضه آبریز : محدوده ای که با توجه به شکل زمین و شیب ناهمواری ها ، آبهای جاری را بسوی پایین ترین نقطه آن هدایت میکند. طول سد ۱۹۲ متر و ارتفاع آن ۹ متر است. • ساخت این سد در سال 1362 با هدف تنظیم آب و جم آوری آب رودخانه قره چای یا زرین رود آغاز شد و در سال 1372 به بهره برداری رسید. روستای وشنوه ؛روستایی ییلاقی که یکی از زیباترین روستاهای ایران به شمار می رود و فندق آن از شهرت خاصی برخوردار است.روستای نایه ؛ این روستای ییلاقی در بخش خلجستان از دیگر روستاهای دیدنی استان قم و ایران محسوب می شود.روستای جمیزقان ؛در بخش خلجستان در 65 کیلومتری شمال غرب شهر قم در دره ای قرار دارد .

چهار نفر ملاح آن را مى راندند. این سد را در قرن چهارم هجری امیری که ده هزار نفر زیر فرمان وی بودند نگهبانی میکرده و آنها مأموریت داشتند که هم آن سد را حفظ کنند و هم بر تقسیم آب نظارت داشته باشند. در حفظ محیط آن کوشا باشید. محيط درياچه ميغان از ۱۶ تا ۲۴ کيلومتر متغير است و جزيره کوچکى در وسط آن قرار گرفته است که آثار و خرابههاى ساختمانى در آن وجود دارد. با توجه به احداث تأسيسات جهانگردى – تفريحى که به تازگى بهرهبردارى از فاز اول آن شروع شده است، انتظار مىرود تعداد مشتاقان آن دو چندان شود.

بنابراين، لزوم توجه به گسترش تأسيسات جهانگردى – تفريحى اين مکان به طورى که بتواند پاسخگوى بيشتر مراجعهکنندگان باشد، ضرورى است. مهندس «خیاط خلقی» می گوید: این آب در یک شبکه ۳۰۰کیلومتری به حوض سلطان که دریاچه ای به وسعت 14.5 کیلومتر در 14.5کیلومتر است، منتقل خواهد شد و بعد از آن که عمق آب در این دریاچه به ۲۰متر رسید، آب سرریز با احداث نیروگاه هایی در محل پمپاژ به دریاچه نمک منتقل می شود. طبیعت سرسبز جزیرههای رود ارس و کوههای زیبا و سر به فلک کشیده اطراف آن منطقهی دلانگیزی را به وجود آورده تا گردشگران تور تبریز جلفا دیدن این منطقه را در صدر گشتهای خود قرار دهند.

شعبههای این رود در خاک افغانستان عبارتند از: رود کوکچه، رود قندوز، رود شیوا به همراه آبهای واخان و پامیر، تقریبا چهل درصد آب این رودخانه را در افغانستان تشکیل میدهند. برای مثال در دنیا بین ٥٠ تا ٦٥ درصد از وسعت هریک از قارهها را حوضههای آبی تشکیل داده که بین دو یا چند کشور مشترک است. دریاچه ای مه گرفته که در بین جنگل انبوه پهن برگ در منطقه ملا کلا قرار گرفته و راه دسترسی به اون هم سخته و هم خطرناک. دریاچه ارومیه در شمالغرب ایران، بین استانهاى آذربایجانشرقی و آذربایجانغربی واقع شده است. کنارههاى درياچهٔ شورابيل از جمله مراکز عمده جذب جهانگرد درون شهرى در سالهاى گذشته بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید