ترجمه انگلیسی به فارسی

بخش فوقانی روده بزرگ طوری قرار گرفته است که با دیواره زیرین معده در ارتباط است. وانک استپانوس کلیسایی است در حصار یک قلعه. کلیسای استپانوس در فاصله ۳ کیلومتری جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام «قزل وانک» به معنی صومعه سرخ قرار دارد. دشت مغان آخرین بستر ایرانی رودخانه ارس است و در نهایت ارس در یک پیچ تند از ایران دل می کند و به آذربایجان می پیوندد. مولف ناشناخته كتاب«هفت كشور يا صورالا قاليم» كه در سال (748 ه – ق) تأليف كرده در باره دو رود كر و ارس چنين مىگويد: رود كر و رود ارس كه از ناحيه گرجيست مى آيد و به درياى آبسكون (خزر) مى رود.

این رودخانه پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور میکند و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهیالیه شمالی استان اردبیل و شهرستان پارسآباد وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا و درنهایت به دریای خزر میریزد. به طور میانگین ۲۴۱ کیلومترمربع آب را وارد دریای مازندران میکند. عوامل به آن صدمه وارد شده است، خوشبختانه این بناء بزرگ از بین نرفته است. برای ترجمه گوگل، در بین میلیون ها متن جستجو می کرد تا مناسب ترین الگو را انتخاب کند. یعنی صبا خود اینچنین میکند و هر لحظه آن نفخه معطر را برای دمیدن در انسان مرده و خواب زده به امید زنده شدنش بسوی او می آورد .

این رود از کنار شهر فراه می گذرد. وجود اختلاف ارتفاع در این منطقه سبب تفاوت اقلیم در یک محدوده شده است بطوریکه حتی فصل رویش گیاهان نیز در آنها باهم متفاوت میباشد. این شهر که تاکنون نیز برج و بارو های شکسته و نیمه فروریخته اش میتواند انسان را محو شکوه و جلال روزگاران گذشته اش نماید در متون عهد تیموری و صفوی بنام قلعه داوری یاد شده و عده ای معتقدند که این شهر در عصر فریدون و بامر فریدون پادشاه پیشدادی آریانای باستان بنا گردیده و همانطورکه گفته شد آنرا بنام شهر فریدون یاد میکنند و نام فراه را نیز ماخوذ از نام فریدون میدانند.

به طور معمول حجم آب رود ارس سالانه در حدود 1500 میلیون مکعب می باشد. تاورنيه سياح معروف فرانسوى در سومين سفر ( 1655ميلادى)سفر خود به ايران ارس را چنين ياد مى كند: «رود ارس كه قدما اركس مى ناميدند از كوههاى ديگر كه از مشرق مين گول واقع هستند سرچشمه هاى خود را اخذ مى نمايد و بعد از آن كه به طور مارپيچ از خاك ارمنستان عبور كرد و به واسطه الحاق چندين رود ديگر عظمت حاصل نمود. ارس که با ۱۰۷۲ کیلومتر طول، طولانیترین رود و از رودهای مهم ایران محسوب میشود، از کوه های مین گول (هزار برکه) ترکیـه در جنوب شهـر ارزروم سرچشمه میگیرد.

این رود از کوههای بینگول در ترکیه سرچشمه میگیرد. همچنین این روستا چون در میان سه کوهستان کیامکی، کوههای دودستهشان و قازان داغی واقع شده است به این نام مشهور میباشد. قریه یزده در شمال شهر فراه موقعیت دارد در این قریه بزرگ دو حوض پخته وجود دارد که یکی بنام ملا باشی و دیگری بنام ملا ارباب مشهور است این حوض ها تا کنون توسط واتمپ ها ازآب پر می شوند که مردم قریه بتواننداز آب آن استفاده کند این خوض ها در سابق از خشت پخته ساخته شده و در آن زمان نیز مردم از آب این حوض ها استفاده می کردند مردم قریه می گویند نیاکان ما این خوض ها را جور کرده و سرپوشیده می باشد که خشتهای پخته از تهداب تا پوشش سرآن کارشده تاریخ ساخت این حوض ها معلوم نیست اما از گفت و گوها با مردم و استفاده سنتی که از آن صورت می گیرد مکان تاریخی بوده و تا اکنون از آن استفاده می شود اگر این حوض ها ترمیم نشود از بین خواهد رفت مردم قریه یزده علاقمند ترمیم این حوض ها هستند.

رود ارس از زمان قديم يعنى موقعى كه سلاطين حدبياماد اقتدار داشتند تاكنون به همين نام مشهور است اين رودخانه بزرگ از جبال قارس (قارص) و ارزروم سرچشمه گرفته و پس از عبور از ارمنستان با رود كور يكى شده و به بحر خزر مى ريزد. آن گاه به ورثان مى آيد و در نزديكى بحر خزر با كر تلاقى كرده و تشكيل يك رود مى دهند و هر دو به دريا مى ريزند. اين رود از نواحى ارمينيه داخلى بيرون آمده و به باب ورثان مى رسد و از آنجا گذشته بخشى از آن به كر و بخش ديگرى به درياچه طبرستان مى ريزد.

در يك كشتى بزرگى ما از ارس عبور كرديم، اين سفينه قادر به انتقال بيست رأس اسب و سى نفر آدم در آن واحد بود. سینما شش بعدی مجموعه چیتگر در قسمت غربی دریاچه قرار گرفته است. خبرگزاری مهر – گروه استانها: بختگان دومین دریاچه بزرگ کشور به شمار میرود، این دریاچه اولین بار در سال ۱۳۴۷ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد سپس در سال ۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش و در سال ۱۳۷۴ بخشی از آن شامل مجموعه دریاچههای بختگان، طشک و تالابهای موجود در ورودی زهکشها به انضمام ارتفاعات شمال دریاچه بختگان به عنوان پارک ملی تعیین شد.

علاوه بر موارد فوق دو چشمه یکی در شمال غربی دریاچه طشک بنام گمبان و دیگری در جنوب شرقی دریاچه بنام چشمه آبگرم سهل آباد تأمین کننده بخشی از آب دریاچه و تالاب های مجاور آن هستند، البته این میزان آب نسبت به میزان آب رودخانه های کر و سیوند و زهکشها، رقم بسیار ناچیزی است. این منطقه در جنوب «ارزروم» و در نزدیکی سرچشمه های رود فرات است. با توجه به این موضوع محققان در این پروژه ارتباط بین این دو را بررسی کرده و بر مبنای این پژوهش ارتباطی هم میان میکروبیوم و حالات شخصیتی پیدا کردهاند.

به عقیده مردم آنجا این شهر در عصر فریدون به امر فریدون و با دست فریدون بنا شده و بدین نام فراه و نام شهر فراه که مرکز ولایت بوده نیز مأخوذ از نام فریدون است. ولایت فراه، با داشتن سالانه 100-150 ملی متر بارنده گی و 44 درجه سانتی گراد حرارت در تابستان، از جمله مناطق خشک و گرم و یگانه منطقه مناسب برای این میوه مرغوب در سطح کشور، محسوب میشود. عبدالشکور 41 ساله باشنده قریه رَج مرکز فراه نیز میگوید که یک درخت عناب می تواند سالانه به طور اوسط 2- 4 کیلو عناب خشک شده حاصل بدهد؛ اما امسال به علت آفت زدگی، حاصلات درختان عناب او به حد اکثر یک کیلو رسید و اکثرشان قبل از دوره پُخته شده ریختند و مقدار دیگری که حاصل شد نیز کرم زده گی دارند.

آن ها مایعات و گاز محبوس درون شکم را آزاد می کنند و فشار را برمی دارند و همچنین درد و حالت تهوع را نیز از بین می برند . اختلاف ارتفاع بین بلندترین و کوتاه ترین نقطه پارک جنگلی چیتگر ۸۸ متر است. این رود مهم ترین و پرآب ترین رودخانه شمالی آذربایجان شرقی است. علاءالدین تراول شما را در این سفر یاری میدهد تا در تور تبریز جلفا از طبیعت بی نظیر رود ارس، همراه با دشتها و کوههای سرسبز و حیوانات و پرندگان نادر آن در کنار ماهیگیری از این رود پرآب نهایت لذت را ببرید.

پرآب ترین رود انگستان، رود تیمز است که از میان شهر لندن می گذرد و به دریای شمال می ریزد. این تنگه توسط دریای مرمره توسط تنگه داردانل به شمال شرقی وصل شده است. و مهمتر از همه این که او توانسته با طبع وقادش آثارش را در قالب نظم که حفظ آن برای دانش آموزان آسانتر است در بیاورد. اکنون، یک کیلو عناب در فراه؛ به علت آفت زراعتى، یکصد افغانى به فروش میرسد که با این محاسبه، امسال به طور اوسط اضافه از 367 تن عناب به ارزش بیش از 36 میلیون افغانى به دست آمده است؛ حال آنکه سال گذشته، یک کیلو عناب 150 تا 200 افغانى فروخته میشد.

این پهنة خشکی، دریاچه را دو قسمت میکند؛ قسمت شمالی آن، دریاچة طَشت (یا نرگس به طول 150 کیلومتر و به عرض پنج تا شش کیلومتر) نامیده میشود که چشمة گُمْبُونْ در شمال غربی آن قرار گرفته است. این جزیره در شمال شهر وان قرار دارد و اغلب در سفر به جزیره ادیر به آنجا هم میروند. اگر نقشه امروزی ایران را در نظر بیاوریم، آن حدود و ثغوری که شرقش افغانستان و پاکستان است و جنوبش خلیج فارس و دریای عمان و غربش عراق و ترکیه و شمالش آذربایجان و ارمنستان و ترکمنستان؛ مرزهای جغرافیایی ایران است.

اواخر سال ۹۳ معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی از آلودگی آب رودخانه ارس براثر نشت پساب کارخانه مس کشور ارمنستان ابراز نگرانی کرده بود. گاسپارددروويل كه در سال 1812 ميلادى به ايران مسافرت كرده است ارس را بدينگونه بيان مى نمايد: ارس رود بزرگ آسيا است كه در زمانهاى قديم كشور شوروى را از ارمنستان جدا مى كرده است اين رود از كوههايى كه در مجاورت ارزروم واقع اند سرچشمه مى گيرد و سپس به وسيله چند رودخانه و نهر به خصوص آرپا چاى كه از قفقاز به آن مى ريزد به صورت رود بزرگى درمى آيد.

مدیر جهادکشاورزی نیریز گفت: پیشبینیها حاکی از آن است که این بارشها به صورت پراکنده و تا روز چهارشنبه هفته ادامه خواهد داشت و به نظر میرسد در وضعیت دریاچه بختگان که قبل از این بارندگی کاملا خشک شده بود؛ تاثیر محسوسی نخواهد داشت. عبدالبصیر 60 ساله میگوید که شش سال قبل، دو باغ بزرگ عناب را با کمیت چهار هزار درخت، در ساحه شش جریب زمین، در قریه کاریز سلطان مرکز فراه، احداث نموده و همراه با چهار پسرش مصروف باغدارى است. اهالى روستاى قولان از رودخانه استفاده زيادى در باغدارى و كشت برنج مى برند. كشتى رانان ارس به ترتيب مذكور از رودخانه مى گذرند، و به علت صعوبتى كه در بالا رفتن آن هست بيش از دو ساعت براى رفتن و آمدن وقت قايل مى شوند.

برای رفتن به دریاچه چیتگر راه های مختلفی وجود دارد. در باریکه سرسبز شمال با نمک زدایی آب و انباشت آن در آینده نهچندان دور با ابر چالش دیگری با عنوان از بین رفتن فضای جنگلی و سرسبز روبرو خواهیم شد. این منطقه در ناحیه شمال غربی شهرستان کلیبر واقع گردیده است. دریاچه پریشان یا فامور با وسعت ۴۳ کیلومتر مربع، در جنوب شرقی کازرون و شمال شرق کوه فامور در استان فارس واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید