جــغـــرافــــیـای ایـــــــران پـــــایــه دهــــــم

نزدیکترین آبادی به قلعه، روستای قیز قلعه است که از منابع آبی این دو رودخانه تغذیه میشود، بعداز قیزقلعه، روستای سرخدهاست که در کنار رودخانه قرهچای قرار دارد و قلعه از روی پل سرخده به راحتی قابل دید است. وی این کتاب را برای صاحب بن عبّاد وزیر تألیف کرده است.اهمیت«تاریخ قم»در این است که حسن بن محمد قمی در تألیف آن از منابع قدیمتری استفاده کخرده که متأسانه هیچکدام از آنها تا امروز بر جای نمانده یا در دسترس نیستند.

اصطخری، ابراهیم بن محمد، المسالک و الممالک، قاهره، الهیئة العامة لقصور الثقافة، ۲۰۰۴م. اما ۴۰ سال بعد، پسر همین فرمانده به نام مروان بن محمد نیروی اصلی خزر ها را نابود ساخت و پیمان صلح سرکرده آنها را که درخواست مسلمان شدن داشت، پذیرفت. همینالان در استانهای شمالی به خصوص مازندران و گلستان با کمبود آب در برخی نقاط روبرو هستیم و در سال گذشته ۶۰۰ هکتار از زمینهای شالیزاری به دلیل کمبود آب در مازندران کشت کنند. ۲. اخیراً نیز عوامل اسرائیل که در کردستان عراق با حمایت آمریکا فعال شده اند، برای مطیع ساختن کردها ، این توهم را القا می کنند که کرد ها نیز از نسل بنی اسرائیل هستند و ارتباطی با ایرانیان و عرب ها و ترک ها ندارند !

این روستا از جنوب به کوه قدمگاه از غرب به کوه پلنگ محدود می شود.آب و هوایی گرم و خشک دارد و مردم آن به زبان ترکی صحبت می کنند.مردم روستای آوه بیشتراز طریق فعالیت های زراعی، باغداری و دامداری امرار معاش می کنند. دریاچه مصنوعی ساوه با ۳۳ هزار متر مربع وسعت و گنجایش ۶۰ هزار متر مکعب آب، یکی از بهترین گردشگاهها در شهر ساوه بهشمار میرود و با چشماندازی زیبا و هوایی خنک، میزبان گردشگران و اهالی، بهخصوص در فصول گرم سال است. دریاچه مصنوعی ساوه به عنوان تفرجگاهی مناسب با چشم اندازی زیبا در فصول گرم سال پذیرای بسیاری از شهروندان می باشد .

تاخت وتاز غارتگرانه خزرها تا قرن ها بعد نیز ادامه یافت و در زمان هارون الرشید حتی تا منتهی الیه شرقی ایران یعنی ماوراءالنهر کشیده شد و مردمان بسیاری را از آرامش و امنیت محروم ساخت. زبان عربی ابتدایی توسط دانشمند نامدار شیرازی سیبویه،در قرن دوم تالیف و طراحی شد ،سپس توسط دو دانشمند عرب گسترش یافت و به شکل استاندارد امروزی رسید. محوطه بوستان چیتگر به شکل تپه ماهور طراحی شده و دارای پستی و بلندی های فراوانی است و همین مسئله لذت وقت گذرانی در این منطقه از تهران را چندین برابر کرده است.

معاون فنی و مدیر اجرایی طرح ‘مقابله با گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه’ نیز به ایرنا گفت: در رابطه با مقابله با گرد و غبار و فرسایش بادی در چهار منطقه شبستر، عجب شیر، آذرشهر و بناب در سطحی معادل 13 هزار هکتار گونه های بومی منطقه کشت شده است. عمق این دریاچه در ژرفترین نقطه به دو متر میرسد. گفتند که این نقطه هفت کیلومتر با آمودریا فاصله دارد. زیرا حتی اگر یک کشور دیگر نیز از چنین نامگذاری پیروی کرده بود، می توانستیم دست کم تقلید را که از ویژگی های بارز دوران جدید و معاصر ماست، علت این امر بدانیم.

کاسپین ها چه کسانی بودند قومی ساکن ایران شمالی و مرکزی که قبل از آریایی ها در این سرزمین فرهنگ و تمدن درخشانی پدید آوردند و حتی بیش از پانصد سال بر کشور متمدن بابل حکمرانی کردند. ساوه نخست از توابع میدان بوده و بعد بخشی از ری بزرگ شده و به سبب نزدیکی با میانههای نیرومند برخی دودمان و پادشاهان بر ایران گذشته از این که همواره از ارزش ویژهای برخوردار بوده دارائی و چمنزارهای آن نیز از دیرباز جای توجه دودمانها بوده و روی همین پایه فرمانروایان آن اغلب از میان دولتمردان بنام برگزیده شدهاند بعد از ساسانیان حکومت سامانیان و ال بویه و سپس سلجوقی بر این سرزمین دست داشتند.

چه عواملی سبب ایجاد تنوع در تولیدات باغی شده است ؟ برخی احتمال دادهاند دریاچه حوض سلطان که در حدود ۴۰ کیلومتری شمال قم و در حدود ۸۵ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است از بقایای دریاچه ساوه باشد. و اگر نه، پس در آسیا، که در آن واقع دریا، بیابان خواهد شد شور شن و ماسه، که بسیار خطرناک است به انسان است. در دوران طلایی اسلام، عربی به عنوان نخستین زبان جهان اسلام از اهمیت بالایی برخوردار بود و آثار علمی، ادبی و مذهبی فراوانی به این زبان نوشته می شد. در زمان رضاخان پهلوی با توجه به این که وی از اهالی مازندران بود، در برخی از کتب درسی کوشش ناموفقی به عمل آمد تا نام «دریای مازندران» را جایگزین نام دریای خزر سازند، ولی در همان هنگام در اغلب نقشه های جغرافیایی و نوشته های روشنفکران و روزنامه نویسان، کماکان نام دریای خزر به کار برده می شد و امروز نیز یگانه نام آن دریا، همین است.

زبان عربی، زبان قرآن و بسیاری از نخستین نوشته های مسلمانان است و نزد بسیاری از مسلمانان مقدس شمرده می شود. این چشمه دارای مناظر بسیار دیدنی است و همه ساله در فصل بهار و تابستان گردشگران بسیاری را به خود جلب مینماید. پوشش گیاهی سرسبز و اقلیم قشلاقی روستا زیبایی خاصی به این روستا داده و باعث جذب گردشگران به ویژه در فصل بهار و پاییز شده است. چنانچه از ساوه به سمت تفرش بروید، در دامنه کوههای ما بین ساوه و تفرش به روستای هندس میرسید که انار آن مرغوبیت خاصی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس یاد آور شد: ملاک عمل، حجم آب ورودی به تالاب بوده و به این میزان می بایست شارژ رودخانه نیز اضافه شود.متاسفانه معضلات پیش آمده در حوضه بختگان، نتیجه برنامه ریزی های غلطی است که ما شاهد نتایج آن هستیم. ساوه یکی از شهرهای باستانی ایران به شمار میرود.این شهر در دوران گذشته در برخورد کلانترین راههای کاروانی میان ری باستان، همدان، اصفهان، قزوین، زنجان، قم و کاشان قرار داشته و در روزگار پارتیان یکی از خانمانهای مهم میان راهی بوده و در سده ۷ (پیش از میلاد)یکی از دژهاو خانمانهای سرزمین ماد به شمار میرفته و زیست همگانی در این بخش از ایران از پیشینه و دیرینگی بسیار برخوردار است و از دید زمینشناسی از آن دوران سوم وچهارم زمینشناسی میباشد.

آنها به ظن قوی از اقوام بخش شرقی دریای مزبور بودند و در قرن دوم میلادی به سمت جنوب یا شمال آن دریا کوچیده و در بخش مناسبتر و معتدلتر آن که جنوب غربی بود، استقرار یافته بودند. در سال ۲۰۱۵ میلادی با بررسی تصاویر ماهوارهای مشخص شد که ۸۸ درصد مساحت دریاچه ارومیه از بین رفته است. در سال ۷۱ هجری قمری سپاه محمد بن مروان که از طرف عبدالملک خلیفه اموی مأمور سرکوب خزرها و دفع فتنه و آشوب آنها شده بود، مغلوب ایشان گردید و خزرها ارمنستان را اشغال کردند.

حموی، یاقوت بن عبدالله، معجم البلدان، بیروت، دارصادر، ۱۹۹۵م. ↑ حموی، معجم البلدان، ۱۹۹۵م، ج۳، ص۱۷۹. ↑ نرشخی، تاریخ بخارا، ۱۳۶۳ش، ص۱۹۰. ↑ هدین، کویرهای ایران، ۱۳۵۵ش، ص۵۵۱؛ سیرو، کاروانسراهای ایران و ساختمانهای کوچک میان راهها، تهران، ص۲۴۹، پیرنیا، ایران باستان یا تاریخ مفصل ایران قدیم، ۱۳۶۹ش، ج۱، ص۱۴۸؛ به نقل از رضازاده شفارود، «حوض سلطان»، دانشنامه جهان اسلام، ج۱۴، ص۴۵۵. شهرهای کش در ازبکستان امروزی و کاشغر در ترکستان چین و منطقه کشمیر در پاکستان و هند و بسیاری نام های جغرافیایی دست نخورده و یا تغییر یافته دیگر در این پهنه وسیع، حکایت از این واقعیت دارند.

رئیسجمهوری ازبکستان اسلام کریموف در سپتامبر ۲۰۱۲ بیان کرد که کمبود آب میتواند عامل جنگهای منطقهای در آینده باشد. شاید. و اگر بشود، می توان آن را آغازی برای بازنگری دقیق بسیاری از نکات خرد و کلان فرهنگی و تاریخی خود بدانیم و هوشیارانه تر به رویدادهای پیرامون خویش، از گذشته و حال گرفته تا آینده نزدیک و دور، بنگریم. غار آقداش از نظر باستانشناسی اهمیت بسیاری دارد زیرا در این غار نقاشیهایی دیده میشود که توسط انسانهای غارنشین در عصر شکار کشیده شده است. با این همه، در زمانی که سپاه ایران ساسانی در عصر خسرو پرویز پیشروی برق آسایی در آسیای صغیر نمود و متصرفات روم را یکی پس از دیگری به چنگ آورد، هراکلیوس -هرقل- امپراتور روم شرقی سرکرده خزر ها را برای حمله به ایران ترغیب نمود.

دیدگاهتان را بنویسید