خروسک چیست و چگونه درمان می شود

این گاوآهن ها از دو قسمت مهم شاسی و شاخه ها تشکیل شده است و هر شاخه به نوبه خود تشکیل شده از یک ساقه و یک تیغه است.شاخه ها تعدادی اسکنه کوچک را که روی یک شاسی سوار شده باشند کولتیواتور پاشنه ای گویند. خداوند به حضرت داود دستور داد تا گاو را از آن کسی که گاو در نزد او است بگیرد و به طرف مقابل بدهد و گردن آن کسی که گاو پیش او بوده را بزن. کیومرث سپاه قدرتمند و بزرگی داشته است و لشگرکشی های بسیاری انجام می داد.

به علاوه نژادهای گوشتی در یک وزن مشخص مقدار چربی کمتری در بدن ذخیره می کنند و نسبت گوشت لخم به بافت استخوان و چربی بیشتر است. استفاده از نژادهای اصلاح شده به منظور، تولید گوشت و شیر نیز کمک مؤثری در جلوگیری از اتلاف مواد خوراکی خواهد کرد. در مورد منشا پیدایش مرغ و خروس ایام سمانی اختلافات زیادی وجود دارد، برخی بر این باور هستند که اجداد این نژاد بر اثر بیماری کمیابی به نام فیبرو ملانی سایز، رنگدانه های خود را از دست داده اند و به همین دلیل پوست ، پر ، گوشت و استخوان های این پرنده به رنگ سیاه در آمده است و این تغییر ژنتیکی به فرزندان این نژاد نیز منتقل شده است.

شست و شوی مرتب دست ها، که مهم ترین موردی است که باید رعایت شود. یکی از ارزان ترین راهکارهای تغذیه ای، استفاده از علوفه با طول مناسب در جیره است که می تواند سبب تحریک نشخوار و حرکات شکمبه شود. بره های این نژاد اگر در هر زایش تعداد بالایی باشند باید برای سیر شدن و ارائه تغذیه مناسب به بره ها علاوه بر شیر میش از مواد کمکی نیز استفاده نمود. در این صفحه تعداد 1707 مقاله تخصصی درباره گاو شیری که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است.

با توجه به دلایلی که برای بروز لنگش در گاو شیری در ابتدای مقاله برشمردیم، می توان راه حل هایی در قالب هر دسته از عوامل ارائه کرد. میزان توده بدنی بالای این نژاد سبب شده است تا در دسته گوسفندانی با وزن بالا قرار بگیرند. در دسته بندی اصلی گاو دشتیاری در دسته بندی گاوهای گوشتی-شیری قرار می گیرد. پهن بودن استخوان بندی در قسمت هایی از بدن در کنار استعداد زیاد در زمینه وزن گیری و … 3- زاویه دار بودن بدن درمنظر پشتی این صفت به طور مستقیم با شیرواری گاو رابطه دارد.

به علت تنگ بودن مجاری تنفسی در بچهها ریسک ابتلا به انسداد مجاری هوایی به دلیل تورم والتهاب بیشتر است. این موضوع ثابت شده است که 50 درصد گاوها که به زایمان نزدیک میشوند مبتلا به تب شیر بالینی هستند. در جایگاه گاوهای خشک، گاوها بایستی به آسانی به خوراک دام و آب دسترسی داشته باشند. گاوهای چاق پس از زایمان خوراک دام کمتری مصرف خواهند کرد که راه را برای بروز بیماری کبد چرب آنها هموار میکند. البته دامپزشکی را به پسر بزرگم هم یاد دادم.

به هوای سرد و یخ بندان حساسه به جز گونه ی امریکایی، بقیه رو نمیشه تو حیاط تو زمستون نگه داشت باید با پلاستیک دورشو پوشانید. 8- نگه دارنده پستان ها(لیگامان ها) نگه دارنده ها درحقیقت رباط های وسطی محفظه پستان هستند. ارتفاع کناره این سوله ها اصولا ۵ متر میباشد و سقف آن با شیب ۳۳٪ طراحی میشود که بحث تهویه به خوبی انجام گردد، که البته همین امر باعث کاهش هزینه ها هم میشود و عملا با توجه به تهویه خوب راندمان بهره بری را هم افزایش میدهد.

به علاوه متوازن کردن جیره گاوهای انتظارزایش با استفاده از نمکهای آنیونی (برای توازن DCAD) تداخلهای قوی کاتیونهای پتاسیم و سدیم را کاهش میدهد. وقتی از نمکهای آنیونی برای متوازن کردن DCAD جیره استفاده میکنید، هدف را 10- تا 15- میلی اکی والان در 100 گرم ماده خشک در نظر بگیرید. نمره شرایط بدنی در زمان خشک کردن گاو شیری نیز میتواند دارای اثر زیادی بر متابولیسم گاوهای تازه زا باشد. همچنین یک گاو چاق به خاطر نمره وضعیت بدنی خود گرسنه نمیشود و انتظار نمیرود که سالم بماند. باکسهای زایش دارای مقیدکننده بایستی دارای یک خروجی برای هر گاو خشک باشد.

آمیخته کردن تلیسههای خشک و گاوهای خشک بالغ، سبب میشود که تلیسهها عملکرد خوبی را به طور کامل نشان ندهند و بدین لحاظ توصیه میشود که تلیسهها جدا از گاوهای بالغ در جایگاه انتظارزایش نگهداری شوند. ۳- در سالن آماده سازی فرآورده های دامی باید تجهیزات لازم مانند: پاتیلهای آبجوش، شاخ بر و مو پاک کن جهت تهیه کله و پاچه، دستگاه سیرابی، دستگاه روده پاک کنی جهت تهیه روده، سینی مخصوص و قلابهای پایه دار برای حمل و آویزان کردن دل و جگر موجود می باشد. عدم وجود ویتامین D در مواد خوراکی و عدم برخورداری از تابش مستقیم نور خورشید در شرایط پرورش بسته از جمله عواملی هستند که باعث می شوند، کمبود این ویتامین رخ داده و اضافه کردن شکل سنتتیک آن به مکمل های دامی ضرورت داشته باشد.

چالش بزرگ متابولیکی دیگر برای گاوهای تازه زا، بیماری تب شیر (کمبود کلسیم) است. برای اولین بار این نژاد در روسیه (دره ولگای شمالی که در شمال شرق مسکو) واقع است به چشم خورد. اولین استفاده مستند از اصطلاح خروس جنگی (gamecock)، نشانگر استفاده از خروس برای «بازی»، ورزش، سرگرمی یا رقابت، در سال ۱۶۳۴ میلادی ثبت شده است. در بسیاری نقاط جهان رکورد ۱۴ بره در دو زایش متمادی یک میش ثبت شده است. البته درست است که هرچه پستان بزرگتر باشد،شیر بیشتری را درخود جای می دهد،ولی یک پستان با عمق بیشتر(حجیم تر)زودتر به زخم و ورم پستان آلوده می شود.

برای بررسی این صفت،درمحل اتصال پستان به بدن وبرگشتگی موهای دو طرف پستان، فاصله دو طرف پاهای آن را اندازه گیری می کنند. همچنین فاصله دو پا،نشان دهنده عرض سینه است. افزایش فاصله گوساله زایی، احتمال حذف زودرس و کاهش وزن زنده دام به عنوان ضررهای غیرمستقیم لنگش در گاو شیری در نظر گرفته می شوند. کاهش تولید شیر، هزینه های درمان و هزینه های نیروی کار و پرستاری به عنوان ضررهای مستقیم لنگش در گاو شیری در نظر گرفته می شود. گاوداران مبالغ زیادی صرف تجهیزات گاوداری میکنند که عمدتا برای طراحی قسمت شیردوشی و طراحی بهاربندهای گاوهای شیرده هزینه میشود ولی هنوز، گاوهای خشک و گاوهای انتظارزایش، اغلب ضعیف ترین بخش مدیریت گاو شیری را در گلهها به خود اختصاص میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید