دانستنی های قبل از سفر ☀️ کارناوال

بالا کفت از محله های جنوبی شیراز است که قدیمی بوده و بیشتر باغ ها و تاکستان ها در این محله قرار گرفته اند. در بازار وکیل بیشتر اقلام روزمره مردم ارائه می شود که در میان آن ها خاتم کاری، فرش و گلیم بافی سرآمد است. شاید یکی از دلایل این شکوه در برگزاری آداب و رسوم مختلف ایرانی؛ احترام، اهمیت و اعتقادی باشد که مردم شهر یزد برای رسمهای مختلف قائل هستند. از دیگر رسوم مردم شیراز میتوان به برگزاری باشکوه اعیاد مذهبی و شیعی اشاره کرد.ایام عید نوروز برای مردم شیراز، ایام بسیار مهمی محسوب میشود و سعی براین دارند تا آن را به نحو احسن برگزار کنند.

جلوه ای مخملی و سبز به آن داده تا گردشگران نهایت استفاده را از این فضا ببرند. در بازار حاجی عرضه می شود که جلوه ای فوق العاده دیدنی دارند. پ.ن: همان طور که پیش از این هم ذکر شد جاهای دیدنی در شهر یزد بسیار زیاد هستند و هر کدام ویژگیهای خاص و منحصر به فرد خودشان را دارند. همین امر سبب شد که آرام آرام تجار اروپایی نیز راهی ایران زمین شوند. چون در شهر اصیل و مردمی یزد هنوز آیینهای دوران ایران باستان زنده است و همچنان در میان مردم شهر جریان دارد. این امر نشان دهنده دین مسیحیت در شهر و احترام مردم به این دین می باشد.

محمود افغان که نتوانست در مقابل قدرت و ایستادگی مردم شهر یزد تاب بیاورد به سمت شهر اصفهان لشکر کشید و به تصرف شهر بزرگ اصفهان رضایت داد. کلیه ی قطارها از راه آهن شیراز به سمت تبریز و مشهد، اصفهان و تهران در 6 روز هفته حرکت می کنند که برای رزرو بلیط قطار می توانید به سایت پرشین هتل مراجعه کنید. در این قسمت صفات محله های خوب و با کیفیت شهر نرگس ها توضیح داده شده تا بتوانید آن ها را بیشتر شناخته و انتخاب دقیق تری برای رزرو هتل شیراز یا مراجعه به ابنیه های مذهبی داشته باشید.

علاوه بر هنر کاشیکاری و سایر هنرهای به کار گرفته شده در مرمت و زینت بناهای مهم و ارزشمند شهر تاریخی یزد، تعداد قابل توجهی از ابنیۀ مهم شهر در دورۀ تیموریان ساخته شدند که اتفاقاً این بناها بیشتر به منظور برپایی مدارس و کتابخانهها ایجاد شدند. طلا در شهر یزد نه تنها از مرغوبیت و کیفیتی به مراتب بلاتر برخوردار است که در نوع زینت و طراحی آن نیز سرآمد دیگر شهرها به شمار میرود. هتل زندیه شیراز تنها 15 دقیقه پیاده روی تا شاهچراغ دارد که همین امر باعث محبوبیت این هتل شده است.

این باغ موزه تمام اشیاء مورد استفاده در نبردها را از زمان های قدیم تا به امروز، از جمله سلاح های سرد مانند شمشیر پادشاهان و اسلحه گرم مانند اسلحه و توپخانه سنگین را نگهداری می کند. یکی از مسجد های منحصر به فرد و دیدنی ایران در شیراز جای گرفته که نام آن نصیرالملک یا مسجد صورتی می باشد. بعد از گذشت چنین هزارسال، هنوز هم می توان نماد تمدن بشر و ایران را به خوبی مشاهده نمود.

کوروش دوم، دیداری با فرمانده اسپارتان مشهور به لیساندر داشت که این فرمانده چنین روایت می کند: زمانی که کوروش جنگی را آغاز نمی کرد، وقت خود را در باغ می گذراند تا به گل ها و درختان رسیدگی کند. روزگار اینچنین سپری شد تا اینکه شاه طهماسب صفوی به حکومت رسید. توراندخت تنها ۸ ماه در کنار خواهر به امور شهر رسیدگی کرد و پس از آن دار فانی را وداع گفت و برای همیشه مهمان آسمان شد. پس از اینکه نعمتالله باقی دار فانی را وداع گفت پسر او میر میران بر جای پدر بر تخت پادشاهی نشست.

این هتل 63 اتاق زیبا دارد که در 6 طبقه جای گرفته اند. هتل آریوبرزن شیراز نزدیک به بافت مرکزی شهر شیراز است که در نزدیکی آثار تاریخی بسیاری قرار دارد. دروازه قرآن ورودی شیراز بوده و در نزدیکی دره الله اکبر واقع شده و توسط کوههای بابا کوهی محاصره شده است. در این رسم دیرینه؛ تابوتی به شکل درخت نخل، که از جنس چوب ساخته شده است و در حال حاضر سالهای بسیار است که بر سرِ دستِ ساکنانِ شهرِ یزد دور شهر با عنوان تابوت سیدالشهدا گردانده میشود. همیشه خوب است که یک تاکسی را از طریق آژانس معتبر (تاکسی تلفنی ها) پیدا کنید که با هزینه ای معین شما را به جای جای شهر می برند.

باغ عفیف آباد یک باغ زیبا و جذاب است که در منطقه ای مرفه نشین (قصر دشت) واقع می باشد. محله شاه داعی الله یکی از بهترین منطقه های شیراز محسوب می شود که می توانید این منطقه را برای زندگی نیز انتخاب نمایید و از آسایشی کامل برخوردار شوید. در زمان اتباک ابوبکر سعد بن زنگی (1231- 1231)، شهر نرگس ها از آرامشی نسبی برخوردار بود. قلعه دختر از دیگر جاذبه های شهر بهارنارنج ها است که اردشیر یکم در سال 209 میلادی آن را ساخته است.

حافظ شیرازی در سال 1388 میلادی چشم از جهان فرو بست و در مقبره فعلی خود (حافظیه) آرمید. کاخ اردشیر بابکان که با نام آتشکده نیز شناخته می شود، قلعه ای در دامنه کوه دژ مختار است و در سال 224 میلادی در زمان پادشاه اردشیر اول، پادشاه ساسانی ساخته شده است. جلوه ای تازه به شهر دادند. سه قوس مسجد وکیل شامل درب ورودی، قوس واقع در زیرزمین و قوس مروارید می شود که شکوه و جلوه ای خاص به آن داده است. عطار نیشابوری، استاد حافظ بود که او را با جلوه های خداوندی آشنا نمود. بنابراین شاید به همین علت باشد که کمتر به آیینهای باستانی ارج مینهیم.

اما شاید بهترین زمان برای سفر به شهر محبوب یزد فصلهای بهار و پاییز باشند که با اعتدال بهاری و اعتدال زمستانی همراه هستند، نه فصل تابستان و نه زمستان. سعدی نه تنها مورد استقبال شهر، بلکه مورد احترام حاکم و بزرگان استان نیز قرار گرفت. اشرف افغان تنها به نبرد مردانه و رو در رو اکتفا نکرد بلکه به مکر و حیله متوسل شد و به خاندان عنایت سلطان نفوذ کرد و از درون این خانواده را از بین برد.

عنوان دومین فرودگاه معتبر و مطرح در ایران (بعد از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران) شناخته شد. فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز به عنوان بزرگ ترین فرودگاه در منطقه جنوبی ایران فعالیت می کند. ارگ کریم خان در مجاورت بازار وکیل بازار و حمام وکیل در منطقه مرکزی شهر قرار دارد. در آن زمان ارگ کریمخان مرکز شهر محسوب می شده که در حال حاضر بسیاری از مکان های تفریحی و گردشگری شیراز و همچنین اماکن تاریخی و مراکز مذهبی شیراز در نزدیکی این ارگ قرار گرفته اند. البته بسیاری از هتل های شیراز در نزدیکی این محله قرار گرفته اند، اما دانشگاه شیراز و هتل چمران شیراز که اطلاعات کامل آن در دانستنی هتل شیراز موجود است، در بطن منطقه شمالی شهر نرگس ها قرار دارد.

آدرس این شهربازی در خیابان انقلاب، چهاراه پارامونت، مرکز خرید زیتون قرار دارد. در زمان سلسله زند، شیراز پایتخت ایران بود که مرکز آن در حوالی ارگ کریم خان قرار داشت. شاه اسماعیل صفوی دین اسلام و مذهبی شیعۀ ۱۲ امامی را در سراسر ایران زمین به عنوان دین و مذهب رسمی اعلام کرد و همین امر سبب شد که او بیش از پیش به سختگیری روی بیاورد. این ارگ توسط کریم خان، اولین پادشاه سلسله زنده در سال 1189 ه-ق ساخته شد و هسته ی مرکزی شهر د آن زمان محسوب می شد. بله تخت جمشید اولین شهر متمدن ایرانی بود که توسط داریوش کبیر بنا شد.

مناسبتهای ایرانی اسلامی از قبیل مراسم دهۀ اول محرم، مراسم ویژۀ ماه رمضان، عید فطر، عید قربان، عید غدیر، عید مبعث، اعیاد مربوط به میلاد ائمۀ مطهر و همچنین حضرت محمد (ص) و مخصوصاً عید نیمۀ شعبان هر ساله به بهترین شکل در شهر یزد با شور و شوقی وصفناپذیر برگزار میشوند. اشاره کرد. مقبره شاه شجاع (امیر مظفرید فارس و حامی حافظ) و مقبره هفت تنان از دیگر مقبره های کمتر شناخته شده نزد گردشگران تور شیراز هستند که از ابنیه های تاریخی شهر نرگس ها به شمار می روند. در این قسمت می خواهیم به رستوران ها و کافی شاپ های شیراز اشاره کنیم تا با بهترین غذاهای شیرازی مانند کلم پلو شیرازی و کباب لاری بیشتر آشنا شوید.

این محله برای زندگی بسیار مناسب است و قبلا در این محله اعیان و اشراف شیرازی زندگی میکردند و شغل بیشتر آنها چوبفروشی بوده است. برخی حرف و حدیث ها نشان می دهد امامزاده علی بن حمزه برای رفع نیاز های خود به شغل هیزم شکنی روی آورده بودند. این باغ به قدری زیبا است که درباریان آن را بهشت می نامند و البته این نام برازنده باغ دلگشا است. پایگاه اقتصادی شیراز در محصولات کشاورزی آن خلاصه شده است که شامل انگور، مرکبات، پنبه و برنج است. تخت جمشید شیراز به قدری عظمت دارد که وصف آن در این باب نمی گنجد.

همانطور که از نام رستوران پیدا است، این رستوران در یک عمارت شاپوری قرار گرفته که فضایی فوق العاده سبز دارد و وجه تسمیه آن نیز به همین دلیل است. آرامگاه وی در ضلع جنوب شرقی گورستان معروف دارالسلام در کوفه قرار دارد. تالیف دیوان حافظ 50 سال زمان برد و وی تلاش می کرد تمامی خلقت خداوند را با زبان شعر، توصیف کند. وی در تلاوت و حفظ قرآن نمونه بود که آن را از پدر قاری خود به ارث برده بود. همانطور که پیدا است یکی از بزرگترین و غنیترین مظاهر ایران باستان همین آتشکدهها هستند که بیشترین تعداد و جاریترین حالت آن را فقط و فقط میتوانیم در شهر بزرگ و غنی یزد ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید