دریاچه هامون و هامون جازموریان

بیماری التهاب روده دلیل مشخصی ندارد. شاید دستاوردی که باید برای این پژوهش در نظر گرفت، اثرات آن بر عینیگرایی و کنکاش در متون اصلی برای فهم دو نگاه یهودی و اسلامی به دور از حماسه سازی گسسته و گفتمانهای غرق در خود پرستی باشد، امری که با پرسش درباره اصالت پدیده قداست این مکان و ابعاد و نقشههای احتمالی آن در ارتباط با دیگران یا کنار زدن آنها و همچنین رابطه قداست با ادیان و خشونت و ایدئولوژی دینی که به نظر میرسد به دلیل سلطه و کبریای فزاینده خود، پژوهش علمی در امور مقدس را تحت سلطه خود در آورده است، بروز میکند.

درختانی مثل بید، چنار، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو در خاک آنجا رشد کردهاند که خیلی از آنها درختان دستکاشت نیستند. درختانی که در اطراف دریاچه کاشته شده شامل درختان سیب، آلبالو، گیلاس، فندق، گردو، سنجد، چنار، بید و تبریزی و… طبیعت بکر اطراف دریاچه اوان چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند، غیر از گونه های درختی دست کاشت نظیر بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو، گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین بیان و گونه های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگو مینیوزه هم در اطراف این دریاچه وجود دارند.

در این تنگه، سنگ نگارههای بسیار زیبایی از پادشاهان ساسانی به چشم میخورد. چه موقع به دکتر مراجعه کنیم؟ می شود معماری را صرفا از جنبه تکنیکی مورد بررسی قرار داد، فی المثل فلان کلیسا در زمان قرون وسطی چگونه و با چه تکنیک و چه فکری ساخته شده، ولی بهتر است بدانیم که در آن زمان چه شرایط اجتماعی از نظر روحی و فکری در جامعه و بر مردم حاکم بوده و مناسبات اقتصادی چگونه بوده است. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از روش هاي مختلف آمار توصيفي و استنباطي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. آبشار اوان در شمال الموت و در حصار چهار روستای زیبای زرآباد، اوان، زواردشت و وربن قرار گرفته است.

پس از طی ۸ کیلومتر و گذر از روستای با صفای زرآباد، بعد از گردنه آخر به دریاچه خواهید رسید. رستوران بسی که در طبقه دوم یک مرکز خرید قرار دارد یکی از پیشروترین رستورانهای نوین است که محیطی خارج از خیابانهای شلوغ شهر، با نوری کم و دیوارهایی به رنگ زرد و موسیقی کلاسیک دارد. با توجه به اختلاس های اعضای سابق شورای شهر، فیش حقوقی و رزومه و اطلاعات اعضای جدید، به منظور شفافیت سازی و آگاهی عمومی، منتشر شود. زیرا در خراسان بسان قرون نخستین اسلامی، علوم دینی مطلوب اهل سنت نبود تا از عالمان آن ناحیه استفاده شود، چنان که در عراق عرب چیزی از علم باقی نمانده بود تا انگیزه رفتن طالبان علم ماوراءالنهری به این ناحیه شود.

این دریاچه زیبا و دیدنی در تمام فصلهای سال زیبایی و طرفداران خاصی دارد و مقصدی مطلوب برای طبیعت گردی است. لازم به ذکر است اگر مایلید در اقامتگاهی ارزانتر از هتل و با امکاناتی مطلوب اقامت کنید. در بهار از دست و دلبازی بینظیر دریاچه استفاده کنید. بنا بر این گزارش، مسئولان وزارت نیرو و دست اندرکاران امور آب کشور، علت قطع آب رود هیرمند را کاهش بارش در منطقه عنوان کرده به گونهای که به گفته آنها آبریز حوزه رود هیرمند بهصورت کامل خشک شده و تأمین آب منطقه با مشکل مواجه شده است.

رود هیرمند وقتی به سیستان می رسد، «هامون هیرمند» را تشکیل می دهد که باتلاق نیزاری است و عرض آن گاهی به ۴۰ و طولش به ۱۶۰ کیلومتر می رسد. آبشار ورچر (دومانچال): اگر به الموت سفر کردید بد نیست از آبشار ۳۰ متری ورچر هم دیدن کنید. اقامت در هتل: اگر میخواهید در هتل اقامت داشته باشید باید از هتلهای موجود در شهر قزوین استفاده کنید. ذریاچه آب شیرین اوان از زیباترین و بکرترین مناطق طبیعی استان قزوین است که در ۷۵ کیلومتری شهر قزوین قرار دارد و هرساله گردشگران و مسافران زیادی را به خود جلب میکند. این دریاچه در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی قرار گرفت.

دریاچه اوان یکی از زیباترین آثار طبیعی ایران است که در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۸۹ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد. این دریاچه که توانسته است اکوسیستم طبیعی خود را حفظ کند، محل زندگی آبزیانی مانند انواع ماهیها و جانوران دوزیستی مانند وزغها و مارها است. در زمستان گاه دمای هوا به ۲۰ درجه زیر صفر هم میرسد و توجه داشته باشید که اگر در فصول سرد به این منطقه سفر میکنید حتما لباس گرم و تجهیزات لازم مانند زنجیر چرخ و…

و انوع ماهیها مانند قزل آلای رنگین، کپور و اردک ماهی را نیز مشاهده کنید؛ ولی بدانید که به دلیل حفظ اکوسیستم صید و شکار در این منطقه ممنوع اعلام شده است. قبلا با زیباترین دریاچههای ایران آشنا شدهایم.اما از طرفی، همیشه وجود دریاچههای مصنوعی برای مناطق مختلف، یک مزیت محسوب شده و در این زمینه نیز ما چندین دریاچه مصنوعی فوقالعاده جذاب داریم که شما میتوانید در تورهای داخلی، به دیدنشان بروید. در نتیجهی این کمبود آبها معیشت و تأمین خوراک مردم به خطر میافتد و مردم کازرون برای تأمین آب شرب خود دچار مشکل خواهند شد.

با اینحال کارشناسان محیط زیست در سیستان و بلوچستان هشدار میدهند احیای دریاچه هامون موقتی است و خطر خشکشدن، همچنان این تالاب بینالمللی را تهدید میکند. عوامل خطر عبارتند از: سندرمهای ارثی (مثل سندرم لینچ، پولیپوز، آدنوماتوز فامیلی)، رژیمهای پرچربی، کولیتاولسرو و بیماری کرون در کولون، پرتودرمانی و سابقه یورتروکولوستومی. تعدادی از این باکتریها منجر به بیماری میشوند اما انواع دیگری از این باکتریها برای سیستم ایمنی بدن، قلب، مغز و سایر بخشهای مربوط به سلامت، حیاتی است. طبیعت گردی برای برخی از گردشگرانِ خستگی ناپذیر به معنی فتح کوه های بزرگ است.

موقعیت مکانی خوب آبشار و قرار گرفتن در نزدیکی چهار روستا موجب میشود اگر اهل روستا گردی باشید برای بازدید از روستاهای همجوار نیز برنامه ریزی کنید. چنار خون (در روستای زرآباد)، دریاچه الوبوم، غار شمس کلایه، آبشار اوان، روستای زیبای زر آباد، پارک جنگلی باراجین، اقامتگاه بوم گردی زر آباد الموت، باغستانهای سنتی قزوین، قلعه لمبسر، غار سفید آب، غار و… درست در کیلومتر ۱۲ جاده نوشهر و پس از عبور از جاده ونوش، جاده فرعی روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی قرار دارد که باید وارد آن شوید. این دریاچه آبش را از جوی و چشمههایی که از کف میجوشد بدست میآورد و رود کوچکی را به کشاورزان روستای کوشک و آیین میبخشد.

عمیقترین بخش اوان به 5/7 متر میرسد که در جنوب شرقی آن واقع شده است البته برخی از مسئولان عمق دریاچه را بین یک تا 20 متر تخمین زدهاند. در جنوب و جنوب شرقي آسياي ميانه جمهوري هاي تاجيكستان و قرقيزستان، جاي دارد كه تماما در منطقه كوهستاني تيان شان، آلاي و پيش كوههاي پامير واقع است، شبكه هاي آبي آن دو جمهوري را بيشتر سرشاخه هاي آمودريا و سيردريا تشكيل مي دهد. این منطقه در جنوب «ارزروم» و در نزدیکی سرچشمه های رود فرات است. آبشار گرمارود ۱۵۰ متر ارتفاع دارد و از کوههای دینه رود، اواتر و ازاتر سرچشمه میگیرد.

هریرود از رودهای مهم و بزرگ حوزه آمو است که از ارتفاع تقریبا 4000 متری ارتفاعات لعل و سرجنگل در ولایت غور سرچشمه می گیرد و از به هم پیوستن دو رود، در نزدیکی قریه ی ” شینیه دولت یار ” به وجود می آید. اگر میخواهید از طبیعت و هوای خنک در اوان بهره ببرید فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این دریاچه است. لذت ببرید. این دریاچه به دلیل قرار گرفتن در منطقه تاریخی الموت و همچنین وجود گونههای جانوری و پوشش گیاهی متنوع بسیار مورد توجه اداره حفاظت محیط زیست قرار گرفته است؛ به گونهای که این سازمان، ماهیگیری در دریاچه اوان برای عموم مردم را ممنوع اعلام کرده است.

تابستان و پاییز هم در این دریاچه میتوانید شنا کنید و یا از قایق سواری لذت ببرید. مسیر رسیدن به این آبشار زیبا سنگلاخی است، بنابراین اگر مشکل مفاصل دارید از رفتن به این آبشار صرفنظر کنید. آبشار اوان زیباییهای منحصر به فردی دارد. اگر در تابستان به این آبشار بروید میتوانید تنی به آب بزنید و ماهیگیری کنید و در پاییز نیز شاهد پرندگان مهاجر در این منطقه خواهید بود. البته این نکته نیز قابل ذکر است که مسیر رسیدن به این آبشار کمی سخت و با یک جادهی خاکی همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید