دریاچه پریشان, دریاچه پریشان کازرون, دریاچه پریشان فارس, تالاب پریشان شیراز

4. در حاشیه رودخانه مرزی ارس در خاک ایران و در استان اردبیل، جمعیت فراوان ساکن بوده که سالانه به تعداد آنها افزوده می شود. این نام یعنی جایی که 3 رودخانه دارد. یکی دیگر از آشهای محلی و خوشمزه ساوه، آش انار است که به علت پروتئین زیاد و مزه ترش انارش، طرفداران بسیاری دارد. یکی از غذاهای محلی و پرطرفدار ساوه، آش آلو است که از مواد اولیهای نظیر پیازداغ، رب گوجهفرنگی، نخود، لوبیاچیتی، آلوبخارا، رشته آش و ادویه تهیه میشود. این آش از ترکیب پیازداغ، برنج، دانههای انار، آبگوشت، لپه، ادویه و سبزیهایی مانند تره، گشنیز و جعفری تهیه میشود.

امامزاده سید اسحاق که در سال 1315 بهعنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد، در شرق شهر و در ابتدای جاده ساوه قم قرار دارد. شهرستان ساوه از نظر پوشش گیاهی، یکی از غنیترین مناطق استان مرکزی است و گونههای مختلف گیاهی از جمله شیرینبیان، ورک، گلمار، پونه، درسنه، گون، کاروان کش، داریجان، قاسنی، جاجوغ و ریواسرا در خود جای داده است. آب دریاچه بایکال از نوع آب های شیرین است در واقع این دریاچه با حجم ابی با بیش از 23 هزار کیلومتر مکعب بزرگترین منبع آب شیرین جهان است که 20 درصد از کل آب های شیرین غیر منجمد دنیا را به خود اختصاص داده است .

این شهرستان بزرگ و آباد در جای جای خود انواع جاذبههای طبیعی و تاریخ را جای داده است تا به هر کجای این شهرستان که پا میگذاری چیزی برای دیدن و لذت بردن داشته باشی. به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، نوروز و تعطیلات عید، فرصتی مغتنم برای بازدید از جاذبههای گردشگری تهران هستند؛ زیرا بسیاری از ساکنان پایتخت در عید به سفر میروند و شهر خلوت است. از دیگر بناهای مذهبی و تاریخی این شهر میتوان به امامزاده سید ابورضا، امامزاده عبدالله ابن موسیالکاظم، امامزاده سید حسین ابن موسیالکاظم، امامزاده سید علیاصغر، مسجد بازار ساوه، مناره مسجد میدان و مناره مسجد جامع اشاره کرد.

حضرت محمد (ص) یکی از روایات مشهور مذهبی است .براساس این روایات در شب تولد حضرت پیامبر گرامی اسلام . دادههایِ یک مقاله علمی کاملا جدید که در مجله معتبر و مشهور «نیچر» منتشر شده، نشان میدهد ایرانیها در بازه زمانی سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ میلادی، معادل ۲ برابر مساحت دریاچه ارومیه در پرآبترینِ حالت آن، آب از زیرِ زمین بیرون کشیدهاند. حالت اول؛ صفحات واگرا هستند، یعنی از هم دور می شوند. این پدیده منظم گرمایی كه عمدتاً در فصل تابستان در این دریاچه دیده می شود باعث می گردد در زمان گرم شدن هوا و بالارفتن درجه حرارت آب در تابستان سه طبقه مشخص گرمایی ایجاد گردد كه طبقه زیرین با حدود یك سوم گرمای سطح آب محیط مناسبی را جهت زندگی ماهیان سرد آبی فراهم می نماید.

خشکسالیها و کمشدن آب رود هلمند باعث شد که در سال ۱۹۷۱ باز هم اختلافات میان افغانستان و ایران شدت گیرد. این نکته که: «ایرانویجه همان است که رود داییتی آن را فرو میشوید و سیراب میکند» نکته خوبی است که در ترجمه دارمستتر و کزازی آمده است. در شاهنامه در رزم رستم و اسفندیار مشخص است که سپاهیان در دو سوی رود هیرمند صفآرایی کردهبودند. مسلماً یکی از معیارهای مهمی که برای سفر به هر شهری، مدنظر گردشگران است، آبوهوای حاکم بر آن شهر است.

مسجد جامع این شهر، نهتنها یک اثر تاریخی است، بلکه از آن میتوان بهعنوان نمونهای بارز، از هنر ایرانی یاد کرد. این دریاچه از جمله اکوسیستمهای پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ نمودهاست و دارای 4 گونه ماهی بومی به نامهای ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال 1368 به دریاچه وارده شدهاست. اما از نظر زمینشناسی، کویر مرکزی ایران و کویر لوت در دورههای پیشین زمینشناسی زیر دریای بزرگی بودهاند، که دریاچه آرال و دریای کاسپین (مازندران) نیز بخشی از آن بودهاند، به تدریج با دگرگون شدن شکل پوسته آسیا و فشار پوسته اقیانوس هند به پوسته آسیا، این بخشها بلند تر شده و رشته کوههای ایجاد شده بخشهایی از دریای تتیس را از آن جدا کردهاند، این بخشها هر چند بسیار وسیع بودهاند اما به تدریج شروع به خشک شدن کردهاند، علت این موضوع کمبود بارش در این مناطق و همچنین تبخیر بسیار بالای منطقه مدار رأسالسرطان بودهاست.

ارتباطات مناسب آن شکل می گیرد. این مجموعه یکی از 5 مال برتر در جهان محسوب می شود و کاربری های مختلفی دارد. زنان این شهر از چادرهای سفیدرنگی از جنس نخ پنبه و چارقدی به رنگ سفید از جنس کرباس استفاده میکنند. پاسخ: این منطقه دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد بوده از جمله جنس ساحل، عمق بسیار خوب دریا و عدم نیاز به استفاده از آبراه و کانال های دریانوردی در سواحل مکران، امکان ساخت و توسعه بدون محدودیت بنادر، به ویژه جهت پهلوگیری کشتی های اقیانوسی را فراهم ساخته است. به گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه،گزارش حاضر به جهت ارائه آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، اطلاعات و دادههای هیدرومتری، هواشناسی و وضعیت سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه منتهی به تاریخ ۳۰ شهریور سال ۱۳۹۹ توسط دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تهیه شده است.

در جهت و سمت اروپا تا منتهی الیه آن یعنی اسپانیا. منتهی در اکثر روستاها، گویش ترکی و ارمنی هم رواج دارد. اگر او درد شکمی کرامپی دارد یا استفراغ می کند به سمع صداهای روده ای ادامه دهید. عمده افراد ساکن در این شهرک کارمند، پزشک و یا رشتههای نظامی هستند. از تهران در متروی صادقیه به پرند و بالعکس تاکسی، ون و اتوبوس برای رفت و آمد وجود دارد. البته روایتهای دیگری نیز، برای ریشه نام این شهر وجود دارد. برای رسیدن به این مکان باید نخست خود را به شهر تبریز برسانید. اگر به دنبال فضایی دنج برای اطراقکردن در کنار دریاچهای زیبا هستید، فرصت را از دست ندهید و به دریاچه تفریحی ساوه، سری بزنید.

این مسافران برای دیدن این طبیعت بکر و آبشار زیبا، دل به دامنه کوههای مابین ساوه و تفرش میزنند و خود را به این منطقه زیبا میرسانند. در طول تاریخ ایران و در دورههای مختلف، مساجد بسیاری ساخته شده است؛ اما آنچه درباره مسجد جامع ساوه جلب توجه میکند این است که این مسجد، یکی از اولین مساجدی است که در کشور و مرکز ایران احداث شده. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، همواره در مرکز توجه حاکمان محلی بود تا اینکه در حمله مغولان، بهطور کامل ویران و بعدها دوباره بازساری شد. با توجه به کمبود شدیدی که از این بابت در تهران وجود دارد، افتتاح چنین سالن هایی بسیار مهم و مثبت تلقی می شود.نقشه ی این ساختمان، از لحاظ بین المللی در سطح استانداری قرار دارد و تا اوایل سال دیگر، اسکلت اصلی این مجموعه تکمیل می شود.

کرمک ها به طور معمول چگونه درمان می شوند؟ برای انجام این درمان فقط لازم است سیر خام بخورید یا سیر له شده را به انواعی از غذاهایی که در خانه تهیه میکنید، بیفزایید. قبا که تا زیر زانوی مردان میرسد، به دلیل جنس نازکش، بیشتر در روزهای گرم استفاده میشود؛ ولی در زمستان از پوستین یا کپنگ که از پشم تهیه میشود، استفاده میکنند. در گذشته از این اثر تاریخی که قدمت آن به دوره ساسانی میرسد، بهعنوان نیایشگاه استفاده میشد. اخیراً از این اثر تاریخی بهعنوان موزه مردمشناسی استفاده کردهاند و آثاری مثل دستنویسها و کتابهای خطی، انواع ظروف مسی و سفالی، سکههای قدیمی و…

در ساخت این مسجد از یک مناره آجری و چند کتیبه گچبریشده استفاده شده و نقاشیهای زیبایی نیز در طراحی آن به کار رفته است. ۱۲۰ کیلومتر که از بیرجند به سمت جنوب استان خراسان جنوبی حرکت کنیم در حاشیه روستای کجی، لکه آبی زیبایی وجود دارد که جلوههای بیبدیلی از آفرینش را در دل کویر را به وجود آورده است. ساوه، از سمت شمال به شهرستان زرندیه و استان قزوین، از سمت شرق به استان تهران، از سمت جنوب به استان قم و شهرستان تفرش و از سمت غرب به استان همدان محدود میشود.

دیدگاهتان را بنویسید