در مورد دریاچه ارومیه در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

رود هیرمند با ۱۴۰۰ کیلومتر طول، بزرگترین رودخانه داخلی افغانستان میباشد که نقش مهمی در آبادانی و سرسبزی قسمت وسیعی از کشور ما دارد. به جای نگهداری گوشت در یخچال، از جلوی هر کلبهی جنگلی که بگذرید، با منظرهای جالب شبیه قصابیها روبهرو میشوید. فرهاد سرخوش در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: تراز سطح آب دریاچه بهمیزان یکهزار و 271 متر و 85 سانتیمتر رسیده و در مقایسه با تراز یک هزار و 271 متر و 91 سانتیمتری سال گذشته در زمان مشابه با کاهش روبهرو بودیم.

وی با اشاره به اینکه بارش باران تاثیراتی در آبگیری دریاچه ارومیه داشته است، تاکید کرد: براساس نمودارها و اطلاعات، میانگین بارشها در سالهای ۸۵ و ۸۶ نشان میدهد که با وجود میانگین بارش بالای ۴۰۰ میلیمتر بارش در این سالها، تراز دریاچه ارومیه بسیار پایین بود و افت تراز داشتیم بنابراین اقدامات دستگاههای اجرایی از جمله رهاسازیها، لایروبیها از سر دهنهها و بهرهبرداری از آب در زمانیکه مورد نیاز بود باعث شد که طی سالهای ۹۶ تا ۹۸ بارشها کمک کند تا با افزایش تراز این دریاچه روبهرو شویم بنابراین مجموعهای از عوامل و تدابیر دستگاههای اجرایی کمک کرد تا بتوانیم آب را به دریاچه برسانیم.

وی با بیان اینکه در طی این دیدار قرار شد تا کارگروهی مشترک مسئول حلوفصل مسائل تالاب آق گل شود، اظهار کرد: تعیین تکلیف چاههای فاقد پروانه مجاور تالاب و انسداد چاههای غیرمجاز و همچنین کنترل برداشت آب چاههای مجاز میبایست در دستور کار هر دو استان قرارگرفته تا شاهد بهبود وضعیت تالاب بهعنوان یکی از زیستبومهای مهم باشیم. رئیس سازمان حفاظت محیطزیست با بیان اینکه متأسفانه در سالهای گذشته، تالابها هم به دلیل عوامل طبیعی و هم عوامل انسانی دستخوش تغییرات شدهاند، تغییرات اقلیمی را ازجمله عوامل طبیعی تخریب تالابها ذکر و اظهار کرد: توسعه نامناسب و دخالتهای انسانی علاوه بر کمیت آب تالابها، بر کیفیت آبشان هم تأثیر منفی گذاشته است.

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیطزیست هم با اشاره به روز جهانی تالابها که مصادف با ۱۳ بهمنماه (دوم فوریه) است، اظهار کرد: در کشور ما ۱۵۴ تالاب وجود دارد که ۸۴ تالاب آن بینالمللی و ۳۴ تالاب هم عضو کنوانسیون رامسر هستند. خبرگزاری مهر – گروه استانها: پیماننامه بینالمللی رامسر، به میزبانی شهر رامسر و با هدف حفاظت از تالابها و تنوع زیستی آنها و همچنین تشویق به بهرهبرداری خردمندانه از مواهب این زیستبومهای ارزشمند، در روز دوم فوریه ۱۹۷۱ مصادف با ۱۳ بهمن سال ۱۳۴۹، میان ۱۸ کشور به امضا رسید و پس از رسمیت یافتن آن در سال ۱۹۷۵، دوم فوریه بهعنوان روز جهانی تالابها معرفی شد.

سد شهر چای ارومیه ۲۲۰ میلیون متر مکعب گنجایش( دومین سد بزرگ استان ، پر اب و با میانگین آب بالاتر از برنامه آبی در تمام ایام سال. این درحالی است که اغلب سد ها به اندازه گنجایش خود پر نمی شوند، به عبارت بهتر اجازه پر شدن و سر ریز را به سد ها نمی دهند به گونه ای که در ابتدای هر سال برنامه ابی برای هر سد تایین می کنند و سد ها باید به اندازه ای که در برنامه مقرر شده برسند و اگر مقدار بیشتر باشد برای محیط زیست رها سازی میکنند.

تدوین برنامه نافرجامی مانند مدیریت زیست بومی تالاب گاوخونی تا نقشه راه احیای زایندهرود هیچکدام جز صرف وقت و هزینه در عمل برای گاوخونی نتیجهای در پی نداشته و کلاف سردرگم حوضه زایندهرود آنقدر پیچیده شده که به نظر نمیرسد باوجود صنایع و کشاورزی و شرب، حفظ حیات این تالاب که از دیرباز زندگیبخش فلات مرکزی ایران بوده، در اولویت استان و کشور باشد. به گزارش ایسنا، مسعود تجریشی در مراسم تجلیل از خدمات تلاشگران احیای دریاچه ارومیه که امروز برگزار شد، با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه جزیی از تاریخ سرزمین ایران و امانتی است که برای آیندگان به دست ما سپرده شده است، گفت: اکنون در حال تدوین کتاب تاریخ شفاهی احیای دریاچه ارومیه هستیم که تاکنون تقریبا دو فصل آن نهایی شده و زمانیکه تکمیل شود در اختیار عموم قرار میگیرد.

پروژه تجاری اداری آرتمیس در قالب سازه ای به شکل کشتی متشکل از 4 طبقه تجاری که بدنه کشتی را شامل می شود و 7 طبقه منفی و 6 برج اداری که شامل واحدهای اداری 65 تا 165 متری در مرحله اسکلت و برج T2 در مرحله نازک کاری و نما با موعد تحویل 1401 در حال ساخت می باشد. اگر همهی مردم بخواهند چنین کاری بکنند از طبیعت چیزی باقی نمیماند. بهتر است صبر کنید تا زمان مثبت تری از راه برسد.

بام لند نام یک مجموعه تجاری-تفریحی در تهران است که به تازگی در نزدیکی دریاچه چیتگر (دریاچه شهدای خلیج فارس) ایجاد شده و در مدت زمان کوتاهی طرفداران بسیاری پیدا کرده است؛ مرکزی مدرن و شیک، در قالب 12 ویلای دو طبقه مستقل که مجموعه ای جذاب و معتبر از نام ها و برندهای تجاری مختلف را در کنار هم جای داده است. اما صبر کنید، هنوز از کافه ها و رستوران های مشهور و پرطرفدار این مکان برای تان نگفته ایم، مجموعه غذاخوری باصفا با چشم اندازی فوق العاده به دریاچه چیتگر که مدت زمان بازدیدمان از بام لند را بیشتر می کند و تجربه لذت بخش تری در اختیارمان قرار می دهد.

مجموعه تفریحی بام لند با ذوق و هنر معماران ایرانی، خانم مریم یوسفی و آقای مرتضی ادیب ساخته شده است و با امکانات به روز و معماری جذاب سعی کرده تا تمام بازدیدکنندگان را راضی به خانه بفرستد. همچنین تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (پانزدهم فروردین ۹۳ و ۹۴) به ترتیب ۱۱ و ۹ سانتی متر افزایش نشان می دهد. تراز روز ۱۵ فروردین سال جاری، بالاترین تراز سطح آب دریاچه ارومیه طی دو سال اخیر (از فرورین ۹۳ تا فروردین ۹۵) بوده است. اگر تصمیم دارید در زمستان به این منطقه سفر کنید بهتر است حتما پیش از حرکت شرایط آب و هوایی و جوی جاده را بررسی کنید.

14000،000 سال پیش ، دریای سرماتیان در این سیاره وجود داشته است. در فصل پاییز نمایش رنگهای نارنجی و قرمز در ترکیب با گونههای سبز جنگلی، فضایی عجیب و رویایی را پیش رویتان قرار میدهد. گونههای گیاهی، خزنده، پستاندار، دوزیست و ماهی نیز از جمله داراییها و ارزشهای این اکوسیستم آبی است همچنین بهلحاظ ثبت ملی و ارزش بینالمللی از سال ۱۳۴۶ بهعنوان یک منطقه حفاظت شده مطرح بود و در سال ۱۳۵۴ بهعنوان پارک ملی و در کنوانسیون رامسر نیز بهعنوان تالاب با اهمیت جهانی ثبت شد.

وی جنبههای زیباییشناختی، تلطیف آبوهوا، کمک به معیشت جوامع محلی، جنبههای گردشگری و اکوتوریسم و حفظ گونههای گیاهی و جانوری را از کارکردهای عمده تالابها برشمرد. شهر فرودگاهی امام خمینی، اکنون با هتلهای ۵ ستاره و شرکتهای کترینگ و خدماتی و غیره، یک مقصد کسب و کار خوب در حوزه گردشگری است. دوست عزیز تمام این توضیحات برای این بود تا متوجه شوید که اغلب سد های حوزه آبریز دریاچه ارومیه کوچک هستند و حتی تخریب کامل آنها هم دردی را دوا نمی کند و آن معدود سد بزرگ باقی مانده هم بسیار مهم و حیاتی هستند.

تمام سد های نام برده در حوزه آبریز دریاچه ارومیه و در گستره چهار استان آذربایجانغربی، آذربایجانشرقی، اردبیل و کردستان قرار دارند. از سخنان شما میشه فهمید که آگاهی چندانی درباره وضعیت آبی حوزه آبریز دریاچه ندارید. کارون از زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری سرچشمه میگیرد. ایران بهمنظور افتتاح سه پروژه آبی و شرکت در جشن پنجاهمین سال بهرهبرداری مشترک از سد ارس راهی استان آذربایجانشرقی خواهد شد. بر طبق روال معمول بازار پروژه هایی با شرایط ایده آل از جنبه های مختلف، مورد تقاضای افراد بیشتری بوده و به سبب خواهان بالاتر از قیمت امتیاز بالاتری برخوردار می باشد که این مورد در پروژه هایی با شرایط پایین تر برعکس خواهد بود.

اما اگر از اردبیل به سمت اسالم بروید، مسیر برعکس است و باید از خلخال به سمت این جادهی رویایی حرکت کنید. البته از لحاظ تاریخی، راهآهنها آب را در سراسر غرب برای همه موارد از اطفای حریق گرفته تا پر کردن مخازن بخار در ایستگاههای صحرایی دورافتاده حمل میکنند. پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز پانزدهم فروردین سال جاری به ۱۲۷۰٫۷۸ متر از سطح دریا رسید.

بیشترین تفاوت بین حداکثر و حداقل شوری در منطقه آستانه آبسرون مشاهده شد ، جایی که در لایه سطح 1.6 and و در افق 5 متر 2.1 است. در کنارههای رود شناسایی شد. تاریخچه : دانشمندی بنام روک مینویسد که الکسندر کبیر رود کابل را بنام کوفین خواندهاست. اول از سطح تالاب شروع شد، آب به سمت زمینهای کشاورزی پمپاژ شد اما بارانی در کار نبود تا جبران مافات کند بعدازآن دریاچه کوچک و کوچکتر شد، همه یک آن چشمباز کردند و دیدند تالاب خشکشده، آنهایی که دریاچه را دوست داشتند برکهای درست کردند تا زیستمندان پریشان را به آن منتقل کنند تا نمیرند، تا امید داشته باشند روزی حال تالاب خوب میشود.

اما خرید تنها جذابیت این مجموعه تجاری نیست؛ سرگرمی هایی نظیر مجموعه واقعیت مجازی، ماهیگیری و تماشای اجرای موسیقی، اشتیاق همه را برای بازدید از اینجا بیشتر و بیشتر می کند. بخشهای مختلف پارک ارم را به شما معرفی میکنیم و از دستگاههای بازی شهربازی ارم میگوییم که با شور و هیجان خود میزبان گردشگران میشوند. ممکن است در مسیر خود با آبشارها روبرو شوید و اگرچه در چندین بخش قابل کشتیرانی است ، اما به دلیل تحریک پذیری آن در بخشهای دیگر ، دشوار است. منشاء بیشتر دریاچه های موجود در عمل یخچالهاست ( پر شدن حوضه ها که بوسیله یخچال ها حفرشده ، یا بسته شدن جریان رودخانه ها بوسیله یخ ) انواع دیگر دریاچه عبارت است از دریاچه های حادث از انسداد اتفاقی جریان آب رودخانه ، دریاچه های طوقی ، مردابهای ساحلی که در نزدیک مصب رودخانه تشکیل میشوند، قسمتهائی از اقیانوس که بواسطه عمل آتشفشانی جدا میشوند، و دهانه های آتشفشانهای خاموش که آب در آنها گرد می آید.

دیدگاهتان را بنویسید