رودخانه ارس، استان اردبیل

رودخانه ارس یا به زبان مردم آذربایجان، آراز، مهمترین رودخانه مرزی ایران است که از کوههای بینگول در ترکیه سرچشمه می گیرد و پس از طی صدها کیلومتر به دریای خزر می ریزد. رودخانه ارس یا به زبان مردم آذربایجان، آراز، مهمترین رودخانه مرزی ایران است که از کوههای اغری داغی در ترکیه سرچشمه می گیرد و پس از طی صدها کیلومتر به دریای خزر می ریزد. وی در ادامه به نقش نیروگاه سیکل ترکیبی برق کازرون در این فرآیند اشاره کرد و گفت: بنده معتقدم نیروگاه سیکل ترکیبی از نظر موقعیت مکانی و آمایش سرزمین در جای مناسبی ساخته نشده است ولی سهم برداشت نیروگاه از آب حوزه تالاب پریشان بسیار ناچیز و کم بوده و نیروگاه برق در خشک شدن تالاب نقشی نداشته است.

در میانه دریاچه و داخل آب نیز گیاهانی رشد کردهاند که از آن جمله میتوان به نیبن، خوشاب و چنگال آبی اشاره کرد که این گیاهان آبی، محل مناسبی را برای پرورش ماهی به وجود آوردهاست. البته باید در پرانتز اشاره کنیم که روسها حق داشتند و در واقع کثیری به آنها حقه زد. یک سند مهم و ارزشمند دیگر که بر وجود دریاچه ساوه در روزگار اشکانیان دلالت میکند، کتاب بسیار گرانقدر«تاریخ قم» تألیف حسن بن محمد قمی در سال 378 ق است. به علت پایین رفتن بسیار زیاد سفرههای آب زیر زمینی در تالاب، درختچههای گز زیادی در دریاچه رشد کردهاند و منظرهای زیبا خلق کردهاند.

به این ترتیب سعی می شود که روده به صورت عمل طبیعی، خود را تخلیه کند. تاکنون مردم با گذر از کنار این پروژه تنها با زمین خاکی مواجه بوده اند که سال هاست از آن به عنوان دریاچه مصنوعی و پارک آبی پرند و یا مجتمع تفریحی ورزشی نام می برند غافل از اینکه بنا به دلایلی از جمله تامین آب به این پروژه اهمیتی داده نشده و جهت استفاده شهروندان به انجام نرسیده است. به رغم تعهد نخست وزیر ارمنستان تاکنون هیچ اقدامی در راستای جلوگیری از آلودگی رودخانه ارس انجام نشده است. خبرگزاری مهر – گروه استانها: بختگان دومین دریاچه بزرگ کشور به شمار میرود، این دریاچه اولین بار در سال ۱۳۴۷ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد سپس در سال ۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش و در سال ۱۳۷۴ بخشی از آن شامل مجموعه دریاچههای بختگان، طشک و تالابهای موجود در ورودی زهکشها به انضمام ارتفاعات شمال دریاچه بختگان به عنوان پارک ملی تعیین شد.

رودخانه ارس , ارس در ارتفاعات «منی گول داغ» یا «هزار برکه ترکیه» که سه هزار و 152 متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد، متولد میشود. این رودخانه سپس وارد ارتفاعات جنوب قارص شده و پس از گذشتن از این محل به شمال کوه های آرارات بزرگ رسیده و از این مسیر وارد جلگه ایروان در جمهوری ارمنستان می شود. درحالی که آنها سوار بر ماشین شاسی بلندشان به سمت مقصد راه میافتند، همهچیز عالی به نظر میرسد، اما به محض اینکه در میان درختان گم میشوند، تضادهای پرشمار دنیای اطرافشان هم شروع به نمایان شدن میکند. بنابراین باید بدانید که داستان واقعی بازدید از این منطقه نه در بدو ورود بلکه از زمان تاریکی هوا آغاز می شود.

برای عبور از نگهبانی نیاز به مجوز عبور دارید؛ البته اجازه ورود به عموم گردشگران داده میشود؛ بهجز مواقع خاص که شرایط آبوهوایی مناسب نباشد. علی رغم اینکه رودخانه ارس در مرز جنوبی ارمنستان قرار دارد و رودخانه ای بین المللی محسوب می گردد اما به دلیل ورود پسابهای خانگی، صنعتی و حتی هسته ای این جمهوری کوچک، در معرض الودگی جدی قرار دارد. مردم روی آن راه میرفتند و در مواقعی که یخها در حال آب شدن بودند، مسافران در معرض هلاک قرار میگرفتند (ج1، ص366).جغرافیانویسان به شرح مفصّل شاخههای رود جیحون پرداختهاند.

در دریاچه انواع قایق پدالی ۲، ۳ و ۴نفره، قایق موتوری یک تا ۵نفره و قایق اتوبوسی کرایه داده میشود. اینجا «زنگنه» هست و ارس از اینجا به بعد یکی از وظایف اصلیش تعیین حد و مرز ایران با دو کشور همسایه اش آذربایجان و ارمنستان میشود. یکی از این شهرها «کردشت» و قلعه تاریخی اش هست که به فرمان نایب السلطنه عباس میرزا در گیر و دار جنگ هاي ایران و روس ساخته شده. نام رودخانه احتمالاً از واژهی «راکسا» در زبان نیاایرانی منشاء گرفته که به معنی «چیزی که به سرعت جریان دارد» یا «تندرو» است. بیشتر این ماهیها اندازهی بزرگی دارند و صیدشان برای کسانی که به ماهیگیری علاقه دارند، چالشی جالب خواهد بود.

یکی از آنها که نام خودش را دارد، جزیرهی کثیری است که به افتخار رشادت یکی از افسران ارتش ایران در دوران پهلوی نامگذاری شده است. از ابتدا تا انتهای آبریز رودخانه ارس ۴ کشور بهره برداری می کنند و حدود ۴۰ درصد از اراضی حوضه ارس متعلق به ایران است. مهم ترین کمربندهای خشک و بیابانی کره زمین در اثر عامل پرفشار جنب حاره ای به وجود آمده است که ایران هم داخل این کمربند خشک قرار دارد که این پرفشار حاره ای در تابستان وارد کشور شده و مانع بارش در کشور می شود . علی رغم این ، رسیدن به دریاچه بسیار دشوار است که بازدید واقعی از زمین برای گردشگران عادی را غیرممکن میکند.

6- یافته شدن آثار ایرانی در نواحی سینکیانگ و ترکستان روسیه و شمال تبت و غیره که بسیار دوردست تر از رودخانه وخش است. شبکهٔ اصلى آن شتاوهرود در جنوب غربى دهشهر کندى است. طول مسیر رودخانه ارس از سرچشمه تا دریای خزر حدود یک هزار و ۷۲ کیلومتر بوده که بیش از نیمی از آن مرزهای مشترک سه کشور ایران، ارمنستان و آذربایجان است. 2. جمهوری ارمنستان پس از استقلال، براساس عهدنامه ها و پروتکلهای به جا مانده از شوروی سابق، نسبت به بهره برداری از رودخانه ارس اقدام می کند. در این مسیر از آمل تا کِرکی حدود پنجاه قلعه بوده است که ما در مسیر رفتن به سمت کرکی، شماری از آنها را دیدیم که عمدتا تخریب شده و جز دیواره ها چیزی برجای نمانده است.

لقب بازار مرزی جلفا که به بازار روسها معروف است، از همینجا میآید. هرچند به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی حاضر شرایط بازار مرزی جلفا با رکود مواجه شده، هنوز هم میتواند برای کسانی که به خرید در سفر علاقه دارند جذاب باشد. این متن توراتی به شرح این نکته میپردازد که حلول پروردگار در این منطقه آن را به سرزمینی مقدس و مرکزی برای خلقت، و حلول خداوند در مردم این منطقه آنها را به ملت برگزیده تبدیل ساخت.

سوء جذب مواد غذایی: اسهال، درد شکمی، و دل پیچه می تواند غذا خوردن یا جذب کافی مواد غذایی در روده را برای شما مشکل کند. این رودخانه مرز میان ایران و ارمنستان به طول 35 کیلومتر را نیز ترسیم می کند. ارس پس از پیوستن به «آرپاچای» در محلی به نام «بهرام تپه»، مرز مشترک ایران با جمهوری ارمنستان و آذربایجان را تشکیل می دهد. این رودخانه پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور کرده و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل می دهد. ارس بعد از عبور از دامنهی شمال شرقی کوه آرارات به نقطهی مرزی ایران و ارمنستان در ۴۵ کیلومتری شمال شهرستان ماکو (آذربایجان غربی) وارد شده و راه خود را از شهرستان مرند به استان آذربایجان شرقی ادامه میدهد.

این رودخانه طویل از هفت کشور برزیل، پرو، بولیوی، کلمبیا، اکوادور، ونزوئلا و گویان در آمریکای جنوبی عبور میکند و عرض آن در برخی نقاط به 10 کیلومتر میرسد. لازم به ذکر است که این وسیله در شهر بازی یک نصب شده است و اوقات خوشی را می توانید برای خود و دوستانتان و خانواده تان رقم بزنید. آبشارهای آسیاب خرابه یکی از دیدنیترینهای استان آذربایجان شرقی است و بازدید از آن یکی از بخشهای تور طبیعت گردی اسپیلت البرز در این استان را تشکیل میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید