روده بزرگ – به زبان ساده – فرادرس – مجله

اگر والدین، خواهر و برادر یا کودک مبتلا به این بیماری دارید بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستید. این دریاچه را در میان مردم محلی با نام دریاچه ممرز شناخته میشود. شما می توانید اقدامات خود را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با تغییر در زندگی روزمره خود انجام دهید. پولیپ روده بزرگ و سرطان اولیه ممکن است علائم اولیه خاصی نداشته باشد. علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ خاص نیستند و به دلیل تعدادی از شرایط مختلف ممکن است بروز کند. علائم بستگی به اندازه و محل تومور دارد.

به گزارش ایسنا، جبار وطن فدا در گفت و گویی تلویزیونی با بیان اینکه موضوع رها سازی آب هیرمند از محل سد کمالخان در فاصله ۷۰-۸۰ کیلومتری مرز ایران مدتی است از سوی وزارت امور خارجه، وزارت نیرو و معاون ویژه رئیس جمهور پیگیری میشود، گفت: مسئله حقابه ایران از رودخانه هیرمند را دارای قدمتی ۱۰۰ ساله است، هیرمند از مکانی در نزدیکی شهر کابل سرچشمه میگیرد و وارد سدی به نام کجکی میشود و در واقع فاصله ۷۰۰ کیلومتری رودخانه از مرز ایران، محل اندازه گیری حقابه ایران است. دریاچه «حوض سلطان» در 40 کیلومتری شمال قم و به مساحت تقریبی 240 کیلومتر مربع است.

ــ رودی است به طول 2540 کیلومتر در آسیای مرکزی، از دامنههای جبال هندوکش سرچشمه گرفته، مرز بین تاجیکستان و شمال شرقی افغانستان را تشکیل میدهد و سپس به دریاچة آرال میریزد. سرچشمه این رود از کوههای پامیر است که پس از طی مسافت 2620 کیلومتر به دریاچه خوارزم «وخش» میریزد. از حدود ۶۰ میلیون سال پیش این دریا از بقیه آب های قدیمی جدا ماند و به شکل بزرگ ترین دریاچه جهان درآمد. به نظر می رسد که بایستی به دوران استیلای نظرات ایشان بر تاریخ جغرافیای حدود و ثغور ایران پایان داد و خود ما شرقیان، از نو، در این زمینه تحقیقات کافی و لازم را انجام دهیم، انشاءالله.

این قرارداد با یک معاهده در خصوص آب هیرمند و 2پروتکل در تاریخ 22 حوت 1351 توافق شد و به امضای طرفین رسید. توضیح داد: طبق اصل معاهده باید جریان پیوستهای از آب وجود داشته باشد، اما محدودیتهای طرف مقابل کار را سخت کرده است. تصور چنین تمدنهایی بدون وجود جیحون ناممکن است. از مجموع اطلاعات مزبور چنین برمیآید که کاسهرود در حدّ فاصلة کوههای «کلات» تا «دژ گروگرد» در دشتی بیکوه و موانع طبیعی قرار داشته است.

از این ابیات به نیکی برمیآید که غرض از سِنبار، همان رود سنبار است، که از آب آن خندق گرد سپاه را پر کرده بودهاند. قصد اصلی برای ساخت این مکان، کاهش آلودگی شمال غرب تهران بود اما در ادامه با ساخت تجهیزات رفاهی و امکانات تفریحی، به یک مکان عالی برای اوقات فراغت بدل شد. از مزداخْکان تا کَرْدَر، یک روز و 4 فرسخ تا پراتگین (براتگین یا فراتگین )، و یک روز دیگر تا ساحل دریاچه، با وضع کنونی این دریا مطابقت دارد.

بدون تردید تمدنهای ریز و درشتی در کنار این رود تشکیل شده که تمدنهای بزرگ آریایی وتمدن قوم ترکمن از آن زمره است. همچنین دو جنگ گِران که در کنار دروازههای بلخ، میان دو سپاه ایران و توران روی میدهد، تورانیان شکستخورده و گریزان از رود آموی گذشته و به سُغد نزد افراسیاب میروند. فرات(forāt)بزرگترین رود آسیای غربی است که از دشت ارمنستان در ترکیه سرچشمه گرفته، از سوریه گذشته وارد عراق میشود و به دجله متصل شده و شطالعرب را تشکیل میدهد و به خلیج فارس میریزد. سیردَریا (رود یخشاارته به معنی مروارید اصل/ Jaxartus) یا سیحون یا گلزریون، بعد از آمودریا، دومین رود پرآب در آسیای میانه است که به دریاچه خوارزم (آرال) میریزد.

از آن جا به بعد مرز دو کشور ترکمنستان و ازبکستان است وتقریباً از جنوب شرقی هزاراسب، که اراضی حاصلخیز دو سوی جیحون آغاز می شود، همه در استان خوارزم ازبکستان واقع می شود. از ناحیۀ ترمذ به بعد و کمی قبل از کالف به سوی شمال غرب می پیچد و در مرز ترکمنستان وافغانستان جریان می یابد. طی قرنهای بعد مسیر رودخانه همان شاخه ای بود که از اورگنج به طرف ناحیۀ استیورت جاری می شد و از آن جا به سوی ساری قمیش می رفت، در نتیجه اورگنج که در عهد پیش از مغول در کنارۀ چپ جیحون بود اکنون بر ساحل راست آن قرار می گرفت( آبیاری در ترکستان، ص 117، به نقل از سیدی، جغرافیای تاریخی خوارزم، ص115).

2- نقشه های اسلامی قرون اول که با تحلیل آنها می توان نتیجه گرفت که جیحون در انتهای آسیا و نه افغانستان واقع بوده است. انتهای سرزمین باستانی ماوراءالنهر، رود دیگری به نام سیحون جاری بوده است امروزه این دو رود به ترتیب به نام آمودریا ( amu darya ) و سیردریا ( syr darya ) ( نحوه تلفظ: sir ) خوانده می شوند. ولی به دلایل مختلف، این تصور اشتباه است و لااقل در پیش از اسلام و در قرون اول اسلامی، جیحون در انتهای شرقی آسیا (و نه افغانستان) واقع بوده است.

این شهر مرکز شهرستانی (ایلچهای) به همین نام است و چند بخش (بوچاق) به نامهای قرمیت، یومورتالق و کوسرلی دارد ( د. در کتاب نخبةالدهر فی عجایب البرو البحر( دمشقی، 1357، ص 142 به بعد) ذیل عنوان “دربارۀ رودهای چهارگانۀ دل انگیر پرآب و روانی که در آنها از رودهای بهشت نشانه هاست” از چهار رود بزرگ یعنی، نیل، فرات، جیحون و سیحون و عجایب و غرایب آن ها نام برده شده است. پاسخ: در کوهستان های نزدیک به مناطق گرم و خشک، که گاهی بارش های کوتاه و اتفاقی رخ می دهد، نوعی کانون آبگیر موقت شکل می گیرد که آنها را کانون های اتفاقی می نامند .کانون های آبگیر اتفاقی را روی نقشه مشخص کنید.

پهناى دریاچه ۱۵-۱۰ کیلومتر، طول آن ۲۸ کیلومتر و وسعت آن ۲۵۷ کیلومتر مربع است که از آن ۵۴ درصد دریاچه فعلى، ۲۲ درصد پوشش نمکى و ۲۴ درصد پوشش گلى است. ابوالفدا در تقويم البلدان كه به قول رنو (Reinaua ) در تمام قرون وسطى در اروپا كتاب و يا رسالهاى كه بتوان بر آن ترجيح نهاد تأليف شده رود ارس را چنين ياد مىكند : رود ارس : و آن رودى است كه از كوههاى قاليقلا، در طول شصت و هفت درجه و عرض سى و هفت درجه و نصف درجه مىگذرد. سد هیراکود در سال ۱۹۵۷ ساخته شد و ۲۷ کیلومتر طول دارد و مشهور به طولانیترین سد دنیاست.

دیدگاهتان را بنویسید