سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی -سوالات مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی – دبستو

بهطور کلی، بیماریهای التهابی روده میتوانند تمام یا قسمتی از روده را درگیر کنند. 42 – سونامی یا آبتاز چیست ؟ موج چیست ؟ به حرکت آب به سمت بالا و پایین موج گفته میشود. 41 – عامل اصلی به وجود آورنده موج ها چیست ؟ گاهی آبهای زیرزمینی خودبخود به سطح زمین می آیند و چشمه ها را به وجود می آورند. قنات یک تونل زیرزمینی است که آب در آن خود به خود از مناطق پر آب به نواحی کم آب، جاری می شود. 3 – دو نمونه از مؤسسه هایی که به افراد نیازمند یا کسانی که با مشکلات و حوادث روبه رو می شوند،کمک می کنند را نام ببرید.

به طور گروهی همفکری کنید و فهرست مشکلات را در کلاس بخوانید. برای رسیدن به روستای گردشگری پامنار و اسلام آباد در کنار سد دز، بایستی راه شهیون (shehyoon) را پیش بگیرید و بعد از گذشتن از بیشه بزان و قبل از بازارگه به سمت چپ به سمت روستاهای اسلام آباد و پامنار بروید. قبل از آنکه سفر خود را شروع کنید یادتان نرود که حتما دوربین عکاسی خود را به همراه داشته باشید. در سالهای قبل از انقلاب اسلامی، عاشیقها اغلب در قهوهخانههای آذربایجانهای شرقی و غربی اجرا میداشتند. در غرب دریاچه چیتگر زمین های بازی را برای کودکان در نظر گرفته اند که با رنگ های مختلف توجه کودکان را به خود جلب می کند.

بخشی از آن در سطح زمین روان می شود و رودها را به وجود می آورد و بخشی هم به داخل زمین فرومی رود وآبهای زیرزمینی را تشکیل می دهد. پاسخ: ایرانیان اولین کسانی بودند که با کندن قنات از آب های زیرزمینی استفاده کردند. حالا، بدنه کشتی های به گل نشسته زیر تیغ آفتاب می سوزند و از بین می روند. 16- برابر نقشه ی کتاب درسی، زاینده رود از کدام شهر عبور می کند؟ تهران در نوروز خلوتتر از مواقع معمول است؛ پس به شما پیشنهاد میکنیم تا در نوروز ۱۴۰۱ با برنامهریزی به جاذبههای پایتخت سر بزنید و چهره واقعی شهر را پشت دود و گوگرد تماشا کنید.

در این فصل جاده برفی و گلی یکی از موانع شما برای دیدن این دریاچه است. اترک رودی خروشان و سیل گیر با بستر گلی است و با داشتن ۶۶۹ کیلومتر طول، پنجمین رودخانه بلند ایران و طولانیترین رودخانه ترکمنستان است. ۱۳- کوتاهترین رود چه رودی است؟ 12- کدام رود به خلیج فارس می ریزد؟ 26- چگونه می توان از هدر رفتن آب در باغها و مزارع جلوگیری کرد؟ 6 – اگر در یک ناحیه، محصولی بیش تر از نیاز مردم تولید شود، چگونه از باقی مانده ی آن استفاده می کنند؟

14 – چه عواملی موجب آلودگی آب ها می شود؟ 11- چرا آب بعضی از رودهای کشور ما برای کشاورزی مناسب نیست؟ 6 – رودهای ایران به کجا می ریزند؟ 13- کدام رودها به دریاچه ی ارومیه می ریزند؟ زیرا مردم در کنار رودها زندگی می کردند تا بتوانند از آب رودها برای کشاورزی استفاده کنند. 5 – جمعیت هلال احمر به افرادی که دچار حادثه شده اند، چه چیزهایی می رساند؟

8 – ما انسان ها برای زندگی به چه چیزهایی نیاز داریم؟ برای رسیدن به این منطقه رویایی ابتدا باید از مسیر نور به سمت نوشهر بروید و در کیلومتر ۱۲ این مسیر پس از جاده ونوش دومین بریدگی را دور زده و پس از ۱۰۰ متر وارد جاده فرعی به نام جاده شرکت چکش شوید. 12- درباره سرگذشت یک رود انشا بنویسید و در آن از زبان رود، مسئله آلودگی آب و راههای جلوگیری از آن را شرح دهید. این بستگی به میزان آبی بود که در افغانستان وجود داشت تا اینکه در اواخر دولت اشرف غنی سد کمال خان روی هیرمند ایجاد شد و افغانستان جلو ورود آب به ایران را گرفت و سخنرانی غنی در روز افتتاح سد مبنی بر اینکه ما دیگر آب مجانی به کسی نمیدهیم و اگر قرار بر دادن آب باشد در ازای آن پول یا نفت میگیریم، موجب آزردگی و ناراحتی جمهوری اسلامی ایران شد.

در سال ۲۰۱۲، آذربایجان روزانه ۸۹۰ هزار بشکه، ترکمنستان ۴۶ هزار بشکه، روسیه ۶ هزار بشکه و قزاقستان ۳ هزار بشکه نفت در دریای خزر استخراج کردند در حالی که سهم جمهوری اسلامی در استخراج نفت صفر بودهاست. پهنهای آبی است که از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوریهای ترکمنستان و قزاقستان محدود میشود. درخصوص حدود هشتادان و نقشه مالکین و تجاوز افاغنه به خاک مقدس ایران، دیر زمانی است که با مراجعه به دوسیههای سنواتی موسیآباد و خوشابه و غیره که در دفتر وزارت خارجه مضبوط است، مطرح است در صورت تعیین کمیسیون به سیستان ممکن است به حدود خاف و هشتادان هم امعان نظری شود که به کلی ما بین دو دولت مسلم رفع اختلاف گردد.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در بازدید از دریاچه چیتگر با آن مواجه شوید، ترافیک شدید بهخصوص در روزهای آخر هفته است. واحدهای برج های اطراف دریاچه چیتگر ممکن است تجاری، اداری یا مسکونی باشند. شوری آن به دلیل وجود جریان مداوم آب شیرین از رودخانه های اطراف آن ، حدود 0/18 درصد است ، آب اضافی از طریق بسفر روی سطح جاری می شود ، در عین حال آب های گرم و شور مدیترانه با جریان های عمیق آب به دریای سیاه می رسد ، طبقه بندی و سطح شوری. از عوامل دخیل این نوع عفونت می توان به کرمک ها و کرم های نواری اشاره کرد.

36 – دریاچه های مصنوعی به چه علت هایی ایجاد میشوند؟ سازمان محیط زیست این دریاچه را منطقه حفاظت شده اعلام کرده است و بیش از ۱۰۰ جزیره کوچک در آن وجود دارد. در سال ۱۷۲۹ میلادی، تهماسبقلی سپهسالار (نادرشاه) یوسف پاشا حاکم عثمانی ارومیه را در دمدم مغلوب کرد و دستور داد تا قلعه را ویران کنند. این جاده شما را به تالاب ارواح هدایت خواهد کرد. اگر چیزی روده شما را مسدود کرده باشد، مدفوع مجبور است خود را نازک تر کند تا بتواند دفع گردد. نام دریای مازندران و دریای خزر در ۵۰ سال گذشته در رسانههای گروهی ایران رایج بوده و در سال ۱۳۶۱ دولت نام دریای مازندران را نام رسمی اعلام کرد.

رود تلار 150 کیلومتر طول دارد و دشتی به نام شیرگاه در استان مازندران را آبیاری میکند. 4 – اروپاییان چگونه قارّه های آمریکا و استرالیا را به تصرّف در آوردند؟ ۱۰- دریاچه های داخلی ایران را نام ببرید؟ در این روش از طریق دستگاه های خاصی به صورت مستقیم داخل راست روده و قسمت های تحتانی روده بزرگ مورد مشاهده قرار می گیرد. 7 – ما در چه مواقعی احساس ناراحتی و اندوه می کنیم؟ دریای طبرستان نام دیگری است که در منابع کهن آمدهاست.

از تلهای متعدد در نزدیکی شهر (گوک تپه، دیگاله، ترمنی، احمد، سارالان، دیزه تپه) تا به حال اشیای بسیار قدیمی به دست آمدهاست. این رود در نزدیکی جلفا عرضی در حدود 200 متر و عمقی 2 الی3 متری دارد که در بازه زمانی پرآبی به 4 متر هم میرسد، به همین دلیل بیشتر مردم ایران رود ارس را به عنوان سومین رودخانه بزرگ ایران میشناسند. بیشتر دریاچه ها دارای آب تازه هستند و اکثر آن ها در نیمکره شمالی هستند. فراه با مساحت 47788 کیلومتر مربع سرزمینی است که در گوشه جنوبغربی افغانستان و در پهلوی سرحد کشور ایران قرار گرفته و طول البلد 62-11 درجه شرقی و عرض البلد 32- 22 درجه شمالی از آن میگذرد.

رود میسیسیپی (Mississippi River) طولانیترین رود آمریکای شمالی است که بهطور کامل در آمریکا جریان دارد. با انباشته شدن برفها در طی سالیان متمادی در این نواحی ، یخچال تشکیل میشود؟ دریاچه طشک ژرفایی کمتر از بختگان دارد و در فصول خشک، ارتباط آن با بختگان قطع میشود. با درگذشت امامقلیمیرزا، فرزندان او امتیاز کشتیرانی در دریاچه ارومیه را در حدود سال ۱۲۹۳ خورشیدی به یک ارمنی به نام بداغیانس دادند که با شرکت یک انگلیسی به نام استیونز کشتیرانی دریاچه ارومیه را اداره میکرد تا اینکه در سال ۱۳۰۳ خورشیدی، دولت رضاخان سردارسپه از مجلس شورای ملی اجازه خواست که همه کشتیها و تأسیسات متعلق به بداغیانس و استیونز را به مبلغ ۳۲۰ هزار تومان خریداری کند.

پیشبینی میشود با ادامه فعالیتهای اکتشافی، ظرفیت بهرهبرداری نفت این منطقه ۱۸۴ میلیارد بشکه و ظرفیت برداشت گاز از آن هم ۲۹۳ هزار میلیارد فوت مکعب افزوده شود. گلین مقدم میگوید: این انتقال نمیتواند بدون قطع ۱۰۰ هکتار از جنگلهای هیرکانی انجام شود و حتی اگر از کنار خط لوله نفت عبور کند ده ها هزار درخت قطع می شوند که فقط ۴۰۰۰ از این درختان ارس هستند. 5 – وقتی کسی با ما صحبت می کند، لازم است به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

اسهال همراه با خونریزی، از مهمترین علائم ابتلا به کولیت اولسروز، به حساب میآید. مستوفى در كتاب نزهةالقلوب ، قولان را جزء روستاهاى ديزمار به حساب آورده و كوههاى تغذيه كننده اين رودخانه در منطقه ديزمار غربى قرار دارد. مردم فراه، از عناب به حیث میوه پسندیده و سنتى استفاده میکنند و کمتر خانه یى در روزهاى عید، سراغ میشود که در سفره آن عناب وجود نداشته باشد. 7- روستانشینان از آب رودها برای چه کارهایی استفاده میکنند؟

۱۹- رودها چه نقشی در زندگی ما دارند؟ 1- فرض کنید یک روز از صبح تا شب در محلّ زندگیتان، آب نباشد. چون آب قنات از زیر زمین عبور می کشد، میزان تبخیر و آلودگی آن و بسیار کم است. اسماعیل ابراهیمی همچنین به اهمیت دریاچه بختگان به عنوان دومین دریاچه آب شور کشور اشاره و تاکید کرد: با خشک شدن این دریاچه، فارس به منطقه ای کویری تبدیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید