مناطق و محله های تهران

این رودخانه که بهعنوان طولانیترین رود ایران شهرت دارد، پس از عهدنامه گلستان، بهعنوان مرز ایران و روسیه انتخاب شد و پس از فروپاشی روسیه، اکنون بهعنوان مرز ایران با کشورهای ارمنستان و آذربایجان مورد استفاده قرار میگیرد و از این لحاظ، اهمیت بسیار بالایی دارد.مردمان این خطه بیشتر این رودخانه را با نام آراس (آراز) میشناسند. همچنین دیگر جاذبه های رودخانه ارس شامل، بناهای تاریخی در جوار آن و همچنین کلیساهای ارامنه که در مجاورت رود مرزی ارس واقع شده است، می توان نام برد. اگر سه نقطه کوه جغتای در خراسان رضوی، گردنه آوج در استان قزوین و قلّه کوه بزمان یا خضر زنده در سیستان و بلوچستان را به یکدیگر وصل کنید، مثلثی تشکیل می شود که منطقه کوهستانی مرکزی نامیده می شود.

سوال : الف – حدود منطقه کوهستانی مرکزی ایران چگونه تعیین می شود ؟ 1 – منطقه کوهستانی شمال کشور 2 – منطقه کوهستانی غربی (زاگرس ) 3 – منطقه کوهستانی مرکزی 4 – کوههای شرق و جنوب شرقی . 52- اهمیت جلگه های شمالی و جنوبی کشور را بنویسید؟ دو دریاچه شمالی و جنوبی در سال ۲۰۰۷ به ۴ دریاچه مجزا تقسیم شدند. این دریاچه در زمینی به مساحت ۲۰هکتار در ضلع جنوبی شهر پرند توسط سرمایهگذار بخش خصوصی ساخته میشود و در کنار آن مراکز تجاری و خدماتی راهاندازی خواهد شد.

چالة میغان شهر ساوه، چالة گاوخونی شهر اصفهان، چالة مروست شهر ابرکوه، چالة سیرجان شهر سیرجان، چالة ارزوئیه تپه یحیی، چالة پارهشدة جیرفت شهر جیرفت (دقیانوس)، چالة جازموریان شهر ایرانشهر و کهنوج و چالة هامون شهر سوخته، زابل و زهک را در ساحل قدیمی خود به وجود آوردهاند. سکوت حاکم بر این منطقه و زیبایی مطلق طبیعت، از جمله نابترین احساسی است که در دریاچه ممرز شما را دربرمیگیرد. ها و مجاری رودها، احداث جاده ها در مناطق حساس به دستکاری های انسانی و بهره برداری وسیع از معادن و منابع طبیعی. ب- کوه های البرز در چه جهتی کشیده شده است ؟

بر این اساس تراز دریاچه ارومیه در ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۱۲۷۱٫۲۷ متر از سطح آبهای آزاد دریاها معادل ۲۸۰۵ کیلومتر مربع سطح و ۳٫۳۵ میلیارد متر مکعب حجم آب موجود است که در مقایسه با سال گذشته ۶ سانتیمتر، معادل ۳۰ کیلومتر مربع در سطح و ۰٫۱۰ میلیارد متر مکعب در حجم کاهش یافته است. سوال : تقسیمات ناهمواریهای ایران را بنویسید : الف ـ سرزمینهای کوهستانی که اغلب بیش از هزارمتر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارند.ب ـ سرزمینهای پست و هموار که شامل دشتها در نواحی داخلی و جلگه های کم ارتفاع در سواحل دریاها می شوند.

2 – بر اثر انباشت مواد حاصل از فرسایش در نواحی پست به وجود آمده اند ( دشت نهاوند در استان همدان ) .3 – حاصل انحلال مواد آهکی و هموارشدن زمین ها هستند (مثل ماهیدشت کرمانشاه و دشت ارژن در فارس . برمیدارد و در جای دیگری برجای می نهد که شکل های تازهای بر اثر آنها ایجاد می شود. این دریاچه بینظیر یکی از معروفترین دریاچههای ایران است که در سال 1389 به عنوان هشتاد و نهمین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

نکته : یکی دیگر از مرزهایی که امکان دسترسی به سایر کشورهای جهان را امکان پذیر می سازد، خطوط هوایی است که از طریق آن، ارتباط با سایر نقاط جهان فراهم می شود . نکته : همه پدیده ّ ها موقعیت نسبی دارند. از موقعیت نسبی بالایی برخوردار است . رشته کوه زاگرس از برخورد دو صفحه شبه جزیره عربستان و صفحه اوراسیا به وجود آمده است. سوال : د – یکی از زیباترین و فعالترین پدیده های رشته کوه زاگرس چیست؟

این قطار هم اکنون برروی ریل های اصلی خودش در پارک ملت گذاشته شده و یکی از جاذبه های خاص این بوستان محسوب می شود. «سرگئی رومیانتسف» (Sergey Rumyantsev) از عکاسان سایت «airpano» سفری به دریاچهی بایکال در روسیه داشته و توری مجازی از این سفر تدارک دیده است که علاقهمندان میتوانند در این مقاله به مشاهدهی آن بپردازند و چندوچون آن را از زبان خود سرگئی بشنوند. دریاچه بایکال دریاچهای است در جنوب سیبری در کشور روسیه که به عمیقترین دریاچه آب شیرین جهان معروف می باشد. نکته : گستردگی کشور ما در این عرض ها به تنوع آب و هوا در آن منجر شده است.

نکته : ایران به دلیل قرار گرفتن در مجاورت خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز و نیز دریای خزر از موقعیت نسبی ممتازی برخوردار است. درمنطقه خزر بیش از منطقه آذربایجان است . منطقه آذربایجان را از کناره های دریای خزر جدا کرده است. کوهها، فرسایش، شکل های زیبایی با دره ها، چاله ها و گودال های عمیق ایجاد کرده است که آنها را «ناهمواریهای مریخی» و (کوههای مینیاتوری) هم می نامند .

۳- اگر به جای درپوش تک سوراخه، از درپوش دوسوراخه استفاده کنیم (شکل ب)، پیشبینی کنید چه اتفاقی میافتد. معروفترین محله منطقه 14 تهران دروازه دولاب است که یکی از دوازده دروازه تهران قدیم است. آپارتمانهای محله چیتگر نسبت به امکانات و موقعیت قرارگیری، از قیمت مناسبی برخوردار هستند. افرادی که به برخی از عفونتهای ویروسی مانند سرخک مبتلا میشوند، احتمال ابتلا به بیماریهای التهابی روده، در آنها بالاتر است. گلفشانها معمولاً به شکل گنبدی یا مخروطی شکل و در برخی جاها به صورت حوضچه های مملو از آب و گل مشاهده می شوند.

به شکل منظم و موازی در شمال شرقی ایران قرار دارند. نکته : طی دوره کواترنر ناهمواری های کشور ما شکل نهایی یافته و از آن پس تحت تأثیر عوامل فرسایش تغییر شکل می یابند. سوال : اهمیت ناهمواری ها ی ایران را بنویسید : بر تشکیل اجتماعات انسانی، نوع معیشت مردم و حتی بر تاریخ کشور ما، پیروزی و ناکامی های تاریخی نیز تأثیرگذار بوده است . سوال : زمان پیدایش ناهمواریهای ایران را بنویسید : بیشتر طی دوران های اول تا سوم زمین شناسی پدید آمده است و پیدایش نهایی آنها به اواخر دوران سوم زمین شناسی (سنوزوئیک) مربوط است.

و – بخش اعظم این چین خوردگی وسیع، حاصل کدام فعالیت های زمین شناسی است ؟ فعالیت بدنی منظم و مصرف آسپرین خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش می دهد. پارک ملت یکی از محبوبترین جاهای دیدنی تهران و از بهترین پارکهای پایتخت است که همیشه آن را شلوغ خواهید یافت. سوال : چه عاملی منطقه خلیج فارس را به صورت یکی از کانون های ثروتمند جهان در آورده است ؟ اقیانوس هند و دریای عمان را به خلیج فارس متصل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید