نقش هیرمند در روابط سیاسی ایران و افغانستان

زندگی در کشورهای صنعتی احتمال ابتلا به بیماریهای التهابی روده را افزایش میدهد. این رود(River) از کوهستانهای شرق آناتولی در کشور ترکیه سرچشمه گرفته و بهسوی کشورهای سوریه، عراق و خلیج فارس روان است. سد لتیان در 25 کیلومتری شمال شرق تهران و بر روی رودخانه جاجرود قرار دارد و یکی از بهترین گزینه ها برای ماهیگیری در تهران است، چون هم نسبت به سایر مکان ها برای ماهیگیری اطراف تهران به شهر نزدیک تر بوده و دارای محیط بسیار زیبا، با آب و هوای مناسب می باشد.

لونای دوم در بخش جنوبی و نزدیک دریاچه است. البته به تازگی قرار بر آن شده که با همکاری اداره شیلات و شهرداری تهران تعدادی ماهی قزل آلا در دریاچه چیتگر بام لند اضافه کنند تا مردم بتوانند از روش ماهیگیری بگیر و ببر نیز در این مکان بهره مند شوند. آب این رودخانه محل زندگی ماهی های قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز بوده و از دیگر مناطق مناسب برای ماهیگیری می باشد. به همین خاطر به این فکر افتادیم مقاله ای تولید کنیم و در آن لیستی از مکانهای ماهیگیری در تهران را معرفی کنیم و در اختیار علاقمندان ماهیگیری در تهران قرار دهیم.

برای این دسته از افراد می خواهیم به سه مورد از دریاچه های موجود در شهر تهران اشاره کنیم که برای رفتن به آن ها نیازی به برنامه ریزی سفر یک روزه نداشته و به راحتی قابل انجام است. محمد بن عمر بن عبدالعزیز معروف به کشی یکی از رجال شناسان معروف و صاحب کتاب رجالی معرفة الرجال در شرح حال اصحاب ائمه اطهار(ع) است. در مسیر رودخانه هراز آب اسک بر اثر رانش زمین در سال 1377 و ریزش کوه در این رودخانه دریاچه ای به وجود آمد و آن را دریاچه امامزاده علی نامیدند. بنابراین برای ماهیگیری در منطقه آب اسک مازندران دو گزینه یعنی رودخانه هراز و دریاچه امامزاده علی پیش روی مسافران عزیز می باشد.

بوستان رازی یکی از بزرگ ترین پارک های تهران است که دریاچه مصنوعی از جمله امکانات شاخص موجود در این بوستان می باشد. متأسفانه در صورت پیدا نشدن راهکار مهم و قطعی برای حل مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه، در سالهای آتی شاهد از بین رفتن و نابود شدن آن خواهیم بود. وجود طبقات گرمایی که دریاچه را به سه زیستگاه با شرایط و گونه های زیستی متفاوت تقسیم نموده است این پدیده منظم گرمایی که عمدتاً در فصل تابستان در این دریاچه دیده می شود باعث می گردد در زمان گرم شدن هوا و بالارفتن درجه حرارت آب در تابستان سه طبقه مشخص گرمایی ایجاد گردد که طبقه زیرین با حدود یک سوم گرمای سطح آب محیط مناسبی را جهت زندگی ماهیان سرد آبی فراهم می نماید.

لازم به ذکر است که رودهای نسن معمولا بر اثر آب شدن برف ها در فصل بهار طغیان می کنند به همین خاطر این فصل زمان مناسبی برای ماهیگیری در رودخانه های نسن نمی باشد. سد ماملو در 45 کیلومتری جنوب شرق تهران و بر روی رودخانه فصلی دماوند و رودخانه جاجرود قرار دارد. فصل ماهیگیری در سد ماملو اوایل تابستان تا اوایل پاییز می باشد. سد ماملو حدود 800 متر عرض و 3 هزار متر طول داشته و در روستایی به همین نام واقع شده است. بیشتر بدانید: نسن در واقع از دو دورخانه به نام های لابشم و آزادکوه تشکیل می شود که در محل تلاقی این دو رودخانه روستای نسن ساخته شده است.

آب آشامیدنی این روستا از طریق رودخانه های لابشم و آزادکوه تامین می شود. این سد با ۹۶۰ میلیون متر مکعب حجم مخزن به منظور تامین آب کشاورزی، آب آشامیدنی و انتقال آب به نیروگاه کلان جهت تولید برق احداث شده اما به دلیل نزدیکی به کوه دماوند و قرار گفتن در منطقه زیبا و سرسبز دشت لار، این دریاچه به یک جاذبه توریستی بسیار محبوب تبدیل شده و در سال های اخیر نیز از آب آن برای پروش ماهی قزل آلا و خال قرمز استفاده می شود.

ماهیگیری در سد کرج نیاز به مجوز صید بوده و هر ماهیگیر با یک پروانه صید تنها می تواند پنج قطعه ماهی قزل آلای خال قرمز صید کند. سد کرج یا سد امیرکبیر در 25 کیلومتری جاده کرج – چالوس قرار دارد و یکی از بهترین مکان های برای ماهیگیران مبتدی است. رودخانه هراز واقع در کیلومتر 70 تهران – آمل، روستای آب اسک از توابع استان مازندران قرار گرفته است. به همین دلیل امروزه ماهیگیری در سد لار بین مردم و علاقمندان بسیار رایج و پرطرفدار شده است و شما نیز اگر به دنبال مکانی سرسبز با آب و هوای مناسب برای ماهیگیری در اطراف تهران هستید، دریاچه سد لار انتخاب بسیار خوبی می باشد.

در گذشته این سد محل زییست ماهی های کپور، قزل آلا، قزل آلای رنگین کمانی، قزل آلای خال قرمز، ماهی سفید، ماهی کراس و زردپر بوده اما در حال حاضر فقط ماهی سفید، کپور، زردپر و کراس در آن مشاهده می شود و این در حالی است که تا چند سال اخیر ماهی قزل آلا از ماهی های معروف موجود در سد لتیان به شمار می رفت اما امروزه اصلی ترین ماهی که در این سد صید می شود، ماهی کپور است.

ماهی های دریاچه هویر نیز مثل دریاچه تار اغلب کاهی قزل آلای خال قرمز، رنگین کمانی و ماهی زردک هستند. قزل آلا خال قرمز و قزل آلای رنگین کمانی از جمله ماهی های قابل صید در سد امیرکبیر هستند. ماهی های قزل آلا، زردپر، قزل آلای رنگین کمانی و ماهی های متفرقه سردآبی عمده ماهی های موجود در آب های شهرستان فیروزکوه هستند. از جمله گونه های ماهی موجود در این سد می توان به ماهی قزل آلا و کپور اشاره کرد. در این روستای زیبا آبشاری به طول 1 کیلومتر قرار دارد که از صخره ای با ارتفاع کم به پایین می ریزد.

پارک ارم تهران – یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های ایران پارک ارم می باشد. بسیاری از افرادی که به ماهیگیری علاقه دارند به خاطر مشغله زیاد نمی توانند مسیر طولانی را برای رسیدن به یک مکان مناسب جهت ماهیگیری در تهران طی کنند و زمان کافی برای این کار ندارند. 8-کانون آبگیر دائمی چه ویژگی هایی دارند؟ مهمترین منبع آبی شهرستان ساوه رودخانه دائمی قره چای بوده و پس از آن میتوان از رودخانههای مزلقان و شور را در ردیفهای بعدی قرار داد.سدالغدیر که بر روی رودخانه قره چای احداث شده مهمترین منبع آب زراعی منطقه میباشد.

از جمله مناطق گردشگری که در نزدیکی دریاچه اوان قرار دارد، میتوان به قلعه الموت اشاره کرد که یک بنای تاریخی و زیباست. دریاچه تار از آثار طبیعی و ارزشمند کشور و از جمله مناطق گردشگری شهرستان دماوند است و در 15 کیلومتری شرق این شهرستان واقع شده است. این وسیله مهیج توسط آلمانیها راه اندازی شده است و از ایمنی واستاندارد ویژهای برخوردار است. ابراهیمی تشکیل ستاد ساماندهی و یکپارچه سازی مدیریت بهره برداری از منابع آب حوضه و احیای تالاب را یکی از راهکارهای پیشنهادی دانست و در این راه توسعه مشارکت ذی نفعان و همسو کردن آنها را ضروری برشمرد.

دیدگاهتان را بنویسید