پرورش گاو شیری – پورتال جامع اطلاع رسانی دام، طیور و آبزیان دامیاری

بهلول تکلوی در حاشیه بازدید هیئت کارشناسی جمهوری آذربایجان از مرکز اصلاح نژاد دام کشور در اردبیل افزود: هدف هیئت بازدیدکننده بررسی وضعیت گاومیش در استان اردبیل و قرابت و نزدیکی ژنتیکی که گاومیش نژاد اردبیلی با کشور آذربایجان دارد ، میباشد. امروزه بسیاری از افراد از داشتن پوکی استخوان رنج می برند که در آن تراکم استخوان ها کم شده و در نتیجه خطر آسیب دیدگی استخوان و شکسته شدن استخوان ها وجود دارد که شیر گاومیش به دلیل دارا بودن کلسیم بالا بری جلوگیری از پوکی استخوان گزینه خوبی است.

به طوری که با افزایش میزان کلسیم و فسفر در جیره غذایی، سطح قابل تحمل ویتامین D توسط دام کاهش می یابد. به طور کلی عملکرد تولید مثلی در گله های گاو های هلشتاین ایران در حال کاهش است در حالی که تولید شیر در این دوره به طور چشمگیری افزایش یافته است. دراینجا لازم است تا شمه ای از نقش کارخانجات درتولید کنسانتره، صحبت به میان آید. همزمان با کم شدن شیر گاو،جیره غذایی آن نیز باید بتدریج کم شود.جیره غذایی کم شده شامل خوراک دانه ای از قبیل جو یا گاودانه است.زیرا که مصرف خوراک خشک مانند یونجه و ذرت سیلو یی ثابت می ماند.

البته اگر از جو یا سبوس وهرنوع خوراک دیگر به گاو می دهید، به همان مقدار باید از مقدار مصرف یونجه کم کنید. در همین حین که او به عبادت خود می پرداخت، ناگهان دو نفر از دیوار محراب او بالا رفته و به نزد او رفتند. بنابراین شما باید نژاد گاو خود را از نظر میزان و مقدار شیردهی خوب بشناسید و سپس با مشخص کردن زمان زایش قبلی و وضع آبستنی گاو،خوراک مناسب را برای آن فراهم کنید؛ تا هم شیر کافی بدست آورید و هم درمصرف خوراک گاو صرفه جویی کنید .

توصیه می شود درماههای سرد سال درجیره های مصرفی ا زمقداری ملاس چغندر ویا نیشکر برای تامین کسری انرژی مورد نیاز دام استفاده شود، اما میزان آن ازحد متعارف بیشتر نشود. ه- مواظب باشید که گاو بیش از حد یونجه تر و یا خوراک دانه ای نخورد تا دچار نفخ نشود. الف- همیشه از خوراک پاک و بدون کپک زدگی استفاده کنید. هرگاه مقدار خوراک گاو بیش از حد نیاز باشد،گاو چاق می شود واین چاقی برای کل آمدن و زایمان بعدی گاو زیان دارد. البته مقدار و نحوه مصرف هر خوراک باهم فرق دارد،که درمراحل تغذیه گاو شیری شرح داده خواهد شد.

همچنین به صفت طول عمر ۱۹ درصد ضریب داده شد که بیشترین ضریب در میان صفات مرتبط با شایستگی است. از جملة این ویژگیها میتوان به موارد ذیل اشاره کرد. تعدادی از اولین برهماها که به آمریکا برده شدند تا 6.5 کیلو هم وزن داشتند ، اما امروزه چنین حجمی بندرت دیده میشود . همانطور که میدانید یکی از مهمترین خدمات در گروه سون شیپ مربوط به همین نوع دام کشتار می باشد. در هفته ۴ پس از زایش تری اسیل گلیسرول کبد به طور عددی در گاو های تغذیه شده با گلوکوژنیک پایین تر بود اما اختلاف معنی داری با لیپوژنیک نبود .

اما همیشه به مقدار ونوع خوراک متناسب با وزن گاو ومقدار شیر آن توجه کنید. از طرف دیگر اگر خوراک گاو بخصوص یک گاو پر شیر،کمتر از حد مورد نیاز باشد،حیوان کم کم لاغر شده و این لاغری برای گاو ضرر دارد. به طور کلی درپرواربندی بخصوص درگوساله های پرواری، برای افزایش وزن روزانه 1500-1200 گرم، 80-70 درصد جیره، کنسانتره و مابقی علوفه خشبی است. هزاران سال است که گاو، جزیی از زندگی کشاورزی انسان به شمار میآید. همچنین افسانههای زیادی از نبرد بین گاو و انسان و حتی رقص در مقابل گاوها نقل شده است.

گاو هلشتاین از برجسته ترین نژاد های گاو در بین هفت نژاد مخصوص تولید لبنیات در ایالات متحده است. بررسی عوامل حذف گاوهای شیری هلشتاین در گاوداری های صنعتی استان زنجان. متوسط قیمت گوسفند زنده در بازار دام استان یزد در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۳ حداقل ۷۴,۰۰۰ تومان و حداکثر ۷۶,۰۰۰ تومان می باشد . این نژاد ایرانی جثه ای بزرگ داشته و نژادی شیری – گوشتی می باشد به طور متوسط در هر دوره شیردهی 963 کیلوگرم شیر تولید می کند. اگر بخواهید از ذرت سیلو شده استفاده کنید، باید توجه کنید که یک گاو 300 کیلو گرمی،روزانه به جای 6 کیلوگرم یونجه به 18 کیلوگرم ذرت سیلو شده،به همراه علوفه دانه ای احتیاج دارد.

به گاوهای شیری که درطویله خوراک می خورند،علاوه بر یونجه یا خوراک سیلویی،باید خوراک مقوی و پرارزش دیگری مثل گاودانه یا جو نیز بدهید.مثلاً یک گاو 300 کیلوگرمی که درروز 12 کیلو گرم شیر می دهد ،روزانه به حدود 6 کیلوگرم یونجه و 4 کیلو گرم جو یا گاودانه احتیاج دارد. قاعدتاً استفاده از گاو نر سمینتال برای اصلاح نژاد مجدد به سمت هلشتاین قابل بررسی خواهد بود. مقاومت در برابر بیماری خصوصاً بیماریهای گوارشی، ورم پستان، دردهای مفصلی و غیره نسبت به نژاد هلشتاین مقاوم تر است. که به کوه رسید با جنازه ی پسرش پشنگ مواجه شد. مصرف یونجه باعث می شود که شیر پرچربتر شود واگر درجیره غذایی روزانه گاو مقداری از یونجه کم کرده و به جای آن از خوراک دانه ای یا کنسانتره استفاده کنید،مقدار شیر تولیدی زیاد شده وشیر کم چربتر خواهد شد.

این گاو به رنگ صورتی و سفید و با لکههای قرمز وجود دارد و در کشورهای مختلف به اسم هایی متفاوت میشناسند. زیرا ساختار تجهیزات این مدل از گاوصندوق ها، متفاوت بوده و یک ویترین دارند که با فشردن دکمه آن، به طور کامل در صندوق مخصوصی که در قسمت پایین تعبیه شده، قرار می گیرد. دومین الگوی متناوب برای اسید چرب غیر استریفه موبلیزه شده وارد شدن اسید چرب غیر استریفه به شیر میباشد به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق استریفیکاسیون با لیپوپروتین های چگالی خیلی پایین که به علت افزایش اسید های چرب زنجیر بلند در شیر است .

زمانی که گاو به 6 ماهگی آبستنی رسید،خوراک دانه ای آن را کم کم قطع کنید تا شیر گاو روز به روز کمتر شود، تا اینکه 2 ماه پیش از زایمان شیر آن به طور کلی خشک شود.اگر گاو از نژادی پر شیر است،بهتر است که زمان خشک کردن شیر راجلوتر بیندازید تا دردوره بعدی،گاو شیر بیشتری داشته باشد. به طور کلی نژاد اصیل دارای مشخصات زیر می باشد. ب- زمان خوراک دادن به گاو،هرروزه باید منظم و سروقت باشد.

ج- خوراک گجاو نباید درطی یک روز،یک دفعه وناگهانی کم یا زیاد شود.بلکه این کار درطی چند روز وبتدریج انجام گیرد. از نظر ساختمان و اجزای تشکیل دهنده چند نوع گاوآهن وجود دارد. روستاییان عزیز بهتر است که درتغذیه گاو از چند نوع خوراک با هم استفاده کنید و توجه داشته باشید که خوراک ها بدون کپک زدگی باشند. اگر تغییرات تدریجی باشد این مورد هم مشاهده نمی شود. برای مشاهده انواع تیلر کولتیواتور و تراکتور دو چرخ اینجا کلیک کنید. می دانید که دو ماه بعد از زایمان،گاو راکل می دهند وگاو بعد از آن آبستن می شود. یک گاو شیرده پس از زایمان،تا کل آمدن بعدی،مقدار شیرش کم کم زیاد می شود.اما بعد از کل آمدن،مقدار شیردهی آن کم می شود دراین حالت باید دو ماه پیش از زایمان،شیر گاو را مخصوصاً خشک کنید.

شما با خواندن آن ، می توانید آگاهیهای خود را درمورد تغذیه گاو شیری افزایش دهید.سپس آنها را درنگهداری گاوهای خود به کار ببندید. شاید این سوال برای بسیاری از افراد که با کنسانتره سرو کار دارند پیش آمده باشد که اصولاً اگر ساخت کنسانتره تنها اختلاط برخی از مواد خوراکی است، چرا دامداران ، خود مبادرت به تهیه آن نمی نمایند؟ بنابراین هنگام خرید یک گاو شیری باید توجه داشت که درمنظره پشتی درحالی که پستان پراز شیر است، وسط پستان گاو، خط وجود داشته باشد. به عنوان مثال و در حال حاضر سازه هایی را با دهانه ۳۲ متر طراحی و سپس ساخته ایم که وزن این سازه ها در متر هر متر مربع ۱۹ کیلو گرم تمام شده است، این یعنی انقلابی در احداث سوله گاو پروری و دامداری .

دربیشتر موارد دامدارانی که به اختلاط این مواد مبادرت می ورزند، به دلیل عدم آگاهی درست از نیازمندیهای دام، مشخصات هریک ازمواد خوراکی مورد مصرف و اثر مواد بر روی یکدیگر، نسبت های مربوطه را رعایت ننموده و درنتیجه ثمره خوبی نیز از دسترنج خود دریافت نمی نمایند. بهتر است والدین به فرزند خود بیاموزند كه حمام كردن می تواند یک بازی سرگرم كننده هم باشد. لازم به ذکر است که مجموعه لایوشیپ در زمینه ارائه این نوع دام هیچ گونه فعالیتی ندارد و این مقاله صرفا جهت افزایش اطلاع کاربران در رابطه با این نژاد ارائه شده است.

از این جهت دقت درزمان برداشت یونجه موضوع مهمی است و کشاورزان باید درچیدن یونجه به موقع اقدام کنند. ساخت کنسانتره به روش صحیح تنها بوسیله دستگاههای مجهز درکارخانجات خوراک دام امکان پذیر است. خوراک های دانه ای که برای تغذیه گاو شیری مناسب هستند،عبارتند از :جو،سبوس،گندم،باقلا، سیاه دانه وبسیاری علوفه های دیگر. بعدها نژاد سلطان را با نژاد لهستانی آمیزش دادند که حاصل آن مرغ و خروسهای سلطان با تنوع رنگی بیشتر و کاکل انبوهتر و رنگهای کرم، قهوه ای، سیاه سفید و… گاوهای شیری چگومه می توانند دوره انتقال را با موفقیت سپری کنند؟ برای جلوگیری از تلفات گاوهای شیرده و بهره برداری مناسب از آنها،آشنایی با «اصول درست تغذیه و نگهداری گاوهای شیرده» بسیار لازم است.

این نمونه از جنس پلاستیک نرم ساخته شده که برای کلکسیونر ها و همچنین آموزگاران آموزش علوم طبیعی نیز بسیار مناسب خواهد بود. اگر گاوها در اواخر دوره شیردهی بسیار سنگین باشند، در زمان زایش با مشکل سخت زایی مواجه خواهند شد که بهتر است در دوره خشکی، از انرژی مصرفی آنها در جیره کاست. درمزارع پرواربندی گوسفند نیز با توجه به سن و میزان رشد روزانه گوسفندان می توان مقدار کنسانتره مصرفی را بین 300 تا 500 گرم درنظر گرفت و متناسب با رشد و سن دام تا مرز یک کیلوگرم افزایش داد.

دیدگاهتان را بنویسید