Academic Press, Elsevier Company, London, UK

گیاه خود گرده افشان است و گل های نر و ماده در یک گیاه وجود دارند. توجه داشته باشید که ویتامین C نباید هنگام خواب مصرف شود زیرا یک ماده محرک است و فرد را بیدار نگه میدارد. اگر درختهای پرتقال قدیمی شما، میوه زیادی تولید نمیکنند، یک آزمون خاک از منطقهای بگیرید که درخت در آن در حال رشد است تا نسبت کود مورد نیاز مشخص شود. انجیراستور: به هر حال تماشای رشد و بالندگی یک گیاه از زمان کاشت بذر تا تبدیلش به درخت خیلی لذت بخش است.

شما همچنین می توانید از اواخر ماه اسفند از یک مقدار کمی کود دانه ای ارگانیک برای افزایش رشد تازه در آغاز فصل استفاده کنید. ۹. کم کم میزان نوردهی را افزایش دهید تا جایی که گیاهتان روزانه ۴ ساعت نور مستقیم دریافت کند. در پاییز، زمانی که دمای شب به کم می شود، وقت آن است که گیاه مرکبات خود را به داخل خانه منتقل کنید ، مجددا بهترین مکان ممکن را انتخاب کنید و مراقب باشید که از انتخاب جای سرد اجتناب کنید.

یک اتاق بسیار روشن را انتخاب کنید و گیاه را از درب هایی که به طور مرتب باز می شوند نگه دارید و یا از نور در حال رشد استفاده کنید ، همچنین باید آن را از محل حرارتی دور نگه دارید. در باغهای جوان که هرسال درختان بزرگتر شده و نیاز آبی آنهـا بیـشتر مـیشـود، اگـر »قطره چکانهای داخل خط« انتخاب شود میتوان با اضافه کردن قطره چکـان، افـزایش نیـاز آبی درختان را جبران کرد.

موضوعی که باید هنگام کاشت نهال مرکبات به آن توجه کرد خاک و زهکشی بودن مکان آن است چرا که درختان مرکبات از زمینهایی با خاکهای رسی و زمینهایی که دائما آب در آن تجمع میکند خوششان نمیاید و رشد خوبی نخواهند کرد. نهال و درختان آلوده را قرنطینه کنید . زمان و شیوه آبیاری گیاهان مختلف را بیاموزید. در دوران بارداری ، زنان باردار باید مواد مغذی زیادی را دریافت کنند از جمله پروتئین ها ، مواد معدنی ، چربی ها و ویتامین های مختلف.

مواد لازم و طرز تهيه اين آش هم مانند آش جو است. کود باید دارای پتاسیم، فسفر و همچنین طیف وسیعی از میکرو مواد مغذی باشد. مرکبات را آفت و مریضی های زیادی تهدید میکند که باید به موقع آن را سم پاشی کرد که سمپاشی مرکبات از خردادماه هر سال تا مهر ماه در هر ۱۵ روز انجام میشود. ۷۰ حفر کنید سپس ترکیب خاکی که در بالا گفته شد را خوب باهم مخلوط کنید یعنی ۱۰ بیل ماسه – ۱۰ بیل برگ – ۱۵ الی ۲۰ بیل کود دامی پوسیده را باخاکی که از گودال در میارید خوب مخلوط کنید و بعد گودالی را که حفر شده را از خاکی که درست کردین پر کنید یعنی کل گودال از خاک پر شود ، حالا موقع آن رسیده که نهال را روی مرکز خاکی که درون گودال ریختین بزارید و دورتا دور آن را از همان خاک پر کنید و کاملا دور ریشه را به قطر حدود یک متر بگیرد در واقع مرکبات را در شمال کشور که بارندگی زیاده باید روی زمین کاشت نه درون زمین این نوع کاشت باعث میشود که اب زیاد دور ریشه درخت جمع نشود .

بعد از ظهور ۳ دسته یا بیشتر برگ، گیاه را به داخل یک گلدان ۱۵ سانتی متری منتقل کنید. حتی اگر شما هرگز موفق به برداشت یک میوه نشوید، گیاهان مرکبات به سادگی برای گل های شگفت آور و با شکوه و شاخ و برگ زیبا و براق، ارزش رشد دارند پس برای رشد گیاهان مرکبات زرق و برق دار خود، این مراحل صحیح که در نمناک خواهیم گفت را دنبال کنید. ۸. طوری آب دهید که خاک نم دار بماند و خیس هم نشود.

اگر گیاه شما به گل می رسد در حالی که در داخل خانه است، از ابزار گرده افشانی الکتریکی برای انتقال گرده از گل به گل در هر گیاه استفاده کنید.این گام ضروری اغلب توسط کسانی که به رشد مرکبات در گلدان ها می پردازند، نادیده گرفته می شود. آنان ابریشم ایران را از راه های ازمیر و حلب به دریای مدیترانه و سپس به «ونیز» و «لیگورن» یا به دیگر مراکز بازرگانی آن کشور در کرانههای دریای مدیترانه و شبه جزیرۀ «کریمه» انتقال میدادند.

کولین در حفظ ساختار غشاهای سلولی مهم است و به انتقال پالس های عصبی کمک می کند و می تواند در جذب چربی و کاهش التهاب مزمن موثر باشد. غوره از نظر طب قدیم ایران سردو قابض است و در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها موثر است. عرب نژاد، م.، محمدی، ح.، 1392. تشخیص Phaeoacremonium tuscanum و گونه های Botryosphaeriaceae همراه با بیماری زوال انگور در ایران و بررسی نقش بقایای هرس شده در ماندگاری عوامل بیمارگر. پرتقال ماندارین (نام علمی: Citrus reticulata) نام یک گونه از سرده مرکبات است.

میوه های حاصل از کاشت بذر ممکن است کاملا شبیه آن نشوند، زیراکه معمولا انواع تجاری مرکبات، حاصل از پیوند دو گونه مختلف می باشند. مرکبات انواع گوناگونی دارند که از جمله ی آن ها می توان پرتقال، گریپ فروت، انواع لیموشیرین و لیمو ترش را نام برد.درخت مرکبات در مناطق گرمسیر خوب رشد کرده و در جاهای روبازی که زمستانش حتی کمی سرد باشد خوب به عمل نمی رسد. مرکبات انواع گوناگونی دارند که از جمله ی آن ها می توان پرتقال، گریپ فروت، انواع لیموشیرین و لیمو ترش را نام برد.درخت مرکبات در مناطق گرمسیر خوب رشد کرده و در جاهای روبازی که زمستانش حتی کمی سرد باشد خوب به عمل نمی رسد …

انواع مرکباتی که من در بالا گفتم، به خصوص برای کاشت کانتینر مناسب هستند، زیرا آنها به اندازه برخی از گزینه های دیگر بزرگ نمی شوند. برای بهره وری بالا از پرتقالهای خوراکی، باید بین ۵۰۰ گرم تا ۱ کیلوگرم کود نیتروژنه برای هر درخت استفاده شود. برای رشد بهتر نهال، از روش قلمه زدن میان یک شاخه جوان و ساقه زیرزمینی – که تحمل شرایط نامطلوب را داشته باشد- از یک درخت پربار پرتقال استفاده میشود.

اما به عنوان یک قانون کلی، مراقبت از درخت پرتقال شامل آبیاری منظم در بهار است که برای جلوگیری از پژمردگی صورت میگیرد و در پاییز نیز باید از آبیاری درخت پرهیز کرد . برای اینکه ریشه در معرض آب زیادی نباشد خاک اطراف درخت را به قطر حدود ۱ متر به صورت تپه درست میکنن و بر روی آن تپه میکارند تا به خوبی ریشه تنفس کند و در آب غرق نشود.

بعضی از کارشناسان معتقدند که اگر شاخ و برگ درخت بـه سـطح زمـین نزدیـک باشد و هرس لازم انجام نشده باشد، خطر آلودگی میوه ها به بیماری پوسیدگی قهوه ای میوه مرکبات وجود خواهد داشت. کلاویخو در این خصوص می­نویسد: «در سوی دیگر آب، هر کسی که میخواهد از آب عبور کند و به سمرقند برود، هیچ مانعی وجود ندارد و او پروانه نمیخواهد.» تیمور چندین دروازه در مناطق مهم تجاری و شلوغ ترمذ ایجاد یا احیا کرد؛ باب الحدید یا دروازة آهنین یا در آهنین در سه منزلی ترمذ قرار داشت که همة بازرگانانی که از طریق آن از هند به سمرقند یا بالعکس میآمدند مبالغ زیادی باج میدادند و تیمور صاحب دروازه بود.

همانطور که از اسمش پیداست این انگور در استان فارس و شهرستان هایش کشت می شود. درخت پرتقال ماندارین به نسبت میوه دارای مقاومت بیشتری در برابر خشکی است. درسته مرکبات در شمال ایران به خوبی رشد میکند اما ریشه آن از آب زیاد بیزار است در عین حال خشکی هم به درخت آسیب میزند در کل باید خاک این درخت همیشه مرطوب باشد و هیچوقت آب زیاد در اطراف ریشه ماند نکند. هرس: هرس درخت پرتقال جهت شکل دادن درخت انجام نمیشود، با این حال شما باید هر شاخه که نیم متر (حدود ۵۰ سانتی متر) یا کمتر از زمین کنده شده است، همچنین شاخههای آسیب دیده و مرده را هرس کنید.

آیا با این روش, سرمایه داران و صاحبان تکنولوژى, زمین را بر دیگران تنگ نمى کنند؟ با اینکه رشد مرکبات در گلدان ها در شمال آسان نیست، اما این کار بسیار با ارزش است. از شمال با ولایت باد غیس و کشور ترکمنستان ، در شرق با ولایت غور ، در جنوب با ولایت فراه و در غرب با جمهوری اسلامی ایران هم سر حد (مرز ) است. نگرش در کارکرد بخشهای اقتصادی کشور، حاکی از موقعیت مناسب بخش کشاورزی در اقتصاد ایران است. هنگامی باید این گیاه را به گلدان بزرگتر منتقل کنیم که ارتفاع گیاه 15 سانتی متر باشد و 3 دسته برگ در آورده باشد.

در چنین مناطقی باید مرکبات را در فضای سرپوشیده پرورش داد.از ویژگی های مرکبات برگ های سبز براق و شکوفه های معطر بهاری است. 1. چه نوع خاکی برای پرورش انگور بهتر است؟ بهدلیل این که شرایط آب و هوایی ویژهای که برای کشت پیش از زمان برداشت باید این نوع پرتقالها در معرض هوای سرد قرار بگیرند این نوع پرتقالها مورد نیاز است برای همه دسترسی به آب پرتقال خونی امکان پذیر نیست. کشت پرتقالهای خونی بسیار دشوار است چرا که بایستی بیدرنگ پیش از برداشت در دمای سرد قرار گیرند تا ساخت آنتوسیانین در آن ایجاد گردد.

دیدگاهتان را بنویسید